Wydarzenia

Relacja z otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Adamed

22 kwietnia 2016

W uroczystości udział wzięli Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, wiceministrowie Resortów Zdrowia i Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krzysztof Ładna i Piotr Dardziński oraz Prezes Urzędu Patentowego RP - Alicja Adamczak oraz przedstawiciele świata nauki, administracji państwowej
i media.

Otwarcie Centrum zainaugurowało obchody 30-lecia Adamedu. Pozycję firmy i jej osiągnięcia zaprezentowała zgromadzonym licznie gościom dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz. Swoją wypowiedź rozpoczęła jednak od podziękowań skierowanych do współpracowników Adamedu, jednocześnie zaznaczając, że część z nich pracuje w firmie od wielu lat.

Dzisiaj Adamed to 1600 zatrudnionych osób, to wysoko wykształceni współpracownicy, ponad
50 milionów opakowań naszych produktów i półtora miliarda tabletek rocznie (...). Nasze produkty pokrywają większość obszarów terapeutycznych
- podkreśliła dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.

Dodała, że  produkty Adamedu są sprzedawane nie tylko w kraju, ale również eksportowane do prawie  60 państw na świecie. W planach mamy również kolejne rynki. Chcemy się rozwijać i stawiać na ekspansję zagraniczną, bo w dzisiejszych czasach jedynie firma budowana na skalę międzynarodową, ma szansę przetrwania w tak konkurencyjnym otoczeniu - stwierdziła wiceprezes Grupy Adamed przypominając, że w ciągu ostatnich 15 lat w badania i rozwój spółka zainwestowała około 900 mln zł.

Wciąż się rozwijamy, szukamy inspiracji i niekonwencjonalnych rozwiązań. Wspieramy młodych ludzi wierząc, że w ten sposób kształtujemy przyszłych liderów innowacyjnej, polskiej gospodarki. Tą ideą kierujemy się realizując program edukacyjny Adamed SmartUP.

A dziś chcąc uczcić nasze 30-lecie ogłaszamy konkurs „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu”, który kierujemy dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Do wygrania jest nowoczesne wyposażenie 30 szkolnych pracowni biologicznych, chemicznych lub fizycznych. Konkurs wpisuje się w szersze działania prowadzone przez Fundację Grupy Adamed, która została stworzona aby wspierać działalność badawczo-rozwojową, naukową i oświatową w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.

Ile kosztuje innowacyjny lek?

Szczegóły dotyczące prowadzonych innowacyjnych projektów naukowych oraz informacje o Centrum Rozwojowo-Badawczym przekazała Małgorzata Stokrocka - Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Grupy Adamed. Światowa innowacja wg. statystyk kosztuje nawet 1.3 miliarda dolarów, ale my to umiemy robić taniej. Oczywiście tworzenie czegoś nowego jest ogromnym wyzwaniem, oznacza to też wiele lat ciężkiej pracy. Różnica kosztów rozwoju leku oryginalnego i generycznego powoduje, że udział rozwoju leków innowacyjnych w polskim rynku farmaceutycznym jest nieznaczny. Adamed jako pierwsza wśród polskich firm farmaceutycznych w 2001 roku zapoczątkował poszukiwanie innowacyjnych leków. Stabilność krajowego przemysłu farmaceutycznego jest niezbędna do zapewnienia nowoczesnej  farmakoterapii w Polsce. – dodała Małgorzata Stokrocka.

Innowacja to jedyna metoda na globalny sukces i przewagę konkurencyjną. Zatrudniamy ponad 100 wysokiej klasy specjalistów, dajemy miejsca pracy naukowcom z polskich uniwersytetów i instytucji naukowych - stwierdziła Małgorzata Stokrocka.

Perła w koronie gospodarki polskiej

Częścią uroczystości była debata nt. „Inwestycje w innowacyjność szansą na globalizację polskiej gospodarki”. Udział w niej wzięli  Wicepremier, Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, Wiceminister Zdrowia Krzysztof Łanda, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, Prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak oraz Małgorzata Adamkiewicz.

Wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju odbędzie się wtedy, kiedy będziemy potrafili inwestować w coraz to bardziej zaawansowane produkty, dzięki którym będziemy mogli osiągać coraz to wyższe marże na rynkach międzynarodowych - powiedział Premier Morawiecki zaznaczając, że Adamed „świetnie się wpisuje” w te plany.

Wasza firma jest taką perłą w koronie gospodarki polskiej (...). Rolą państwa jest po pierwsze nie szkodzić, po drugie tam, gdzie można to pomagać i tworzyć warunki do rozwoju takie, które będą jak najsprawniej pozwalały wdrażać wasze projekty, wasze nowe rozwiązania technologiczno-medyczne. Na pewno wpisuje się to 1:1 w plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - stwierdził Premier Morawiecki.

Wiceszef Resortu Zdrowia Krzysztof Łanda podkreślił rolę, jaką w wsparciu polskiego przemysłu farmaceutycznego pełni „rozsądna polityka refundacyjna”.

Największą bolączką rynku farmaceutycznego, polskich producentów jest to, że (...) nasi naukowcy uciekają stąd. Myśl powstaje w Polsce -  jest tu znacznie łatwiej rozwijana, a potem komercjalizowana za granicą - stwierdził Minister Łanda dodając, że aby odwrócić ten trend trzeba stworzyć w Polsce warunki do inwestycji. Jako jeden z filarów polityki lekowej państwa Minister Łanda określił prowadzenie działań zmierzających do likwidacji ujemnego bilansu handlowego lekami w Polsce.

Rolę współpracy biznesu z nauką podkreślił Minister Piotr Dardziński. Zapowiedział korekty w polityce państwa wobec uczelni wyższych - wprowadzone zmiany mają promować finansowo te instytucje, które przykładać będą większą wagę do komercjalizacji swoich działań we współpracy z przedsiębiorstwami. Minister Dardziński zaapelował też o umożliwianie naukowców pracującym w firmach rozwoju naukowego. Nie ma dylematu nauka, czy biznes - stwierdził.

Prezes Urzędu Patentowego RP obszernie przedstawiła kwestie związane z uzyskiwaniem ochrony patentowej, jednocześnie sceptycznie odnosząc się do idei tzw. europatentu. Zdaniem szefowej Urzędu, wprowadzenie go w Polsce może dla wielu firm w praktyce oznaczać - z przyczyn finansowych - brak możliwości udziału w sporach sądowych.

Z opinią tą zgodziła się dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, która przypomniała, że na początku swego istnienia Adamed z sukcesem walczył z dużymi firmami w sporach związanych z patentami. Jednocześnie Dyrektor Generalny Grupy Adamed zwróciła uwagę na konieczność udoskonalenia ulgi wprowadzonej od 1 stycznia 2016 r. na badania i rozwój tak aby sprzyjała zarówno start-upom, jak również dużym przedsiębiorstwom, ponieważ prace badawczo-rozwojowe realizowane są w większości przez duże krajowe podmioty, które jednak w skali globalnej są nadal małymi lub średnimi.

Myślę, że gdyby udało się wprowadzić takie rozwiązanie jak np. patent box, czyli możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodów wygenerowanych przez produkty opatentowane w Polsce, to byłoby to również rozwiązanie, które pozwoliłoby zachować własność intelektualną na terenie Polski. W inwestycjach w innowacje widzimy szanse na silny rozwój międzynarodowy. Wiemy, że bez prac badawczo-rozwojowych nie może być mowy o globalizacji -  zaznaczyła dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.

Starsze
Rozwój i innowacje
21 kwietnia 2016