Rozwój i innowacje

30 lat Adamedu

21 kwietnia 2016

Z okazji 30-lecia Grupa Adamed otwiera nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz wyposaża 30 szkolnych pracowni naukowych. Obchody rocznicy wpisują się w szerszą strategię korporacji, w której mieszczą się zarówno prace nad innowacyjnymi lekami, jak i daleko idące wsparcie rozwoju naukowych pasji wśród młodych ludzi.

Historia innowacji

Firmę Adamed założył w 1986 roku dr Marian Adamkiewicz. W ciągu 30 lat powstała jedna z największych polskich firm farmaceutycznych. W tym czasie na rynek dzięki pracom naukowców z Adamedu trafiło dziesiątki przystępnych cenowo leków ratujących zdrowie i życie Polaków. Jeszcze w 1999 roku Adamed utworzył Dział Badań i Rozwoju, a dwa lata później – po raz pierwszy w Polsce – rozpoczęto prace nad lekami innowacyjnymi. W międzyczasie zbudowano też dwa zakłady produkcyjne firmy.

W 2010 roku spółka przejęła Polfę Pabianice i Agropharm. Powstała Grupa Adamed, w której obecnie pracuje około 1600 osób. Firma sprzedaje preparaty na 60 światowych rynkach produkując ponad 1,5 mld tabletek rocznie. Produkty Grupy są dostępne dla pacjentów w Europie, na Środkowym Wschodzie, w Azji, Afryce Ameryce Łacińskiej oraz Oceanii. Firma posiada także swoje przedstawicielstwa w Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie i w Kazachstanie.

Historia Grupy Adamed to nieustanne odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny. To nasza misja i zarazem kierunek, w którym konsekwentnie podążamy od 1986 roku. Każdego dnia ponad 150 naukowców współpracuje z nami nad innowacyjnymi projektami badawczymi, wspólnie doskonalimy istniejące terapie i prowadzimy działalność promującą profilaktykę i zdrowy tryb życia. Kreujemy polską innowację i wspieramy naukę – mówi  dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz Dyrektor Generalny Grupy Adamed.

Patent na rozwój

Od 2001 roku firma zainwestowała kwotę 900 mln zł we własną działalność badawczo-rozwojową. Wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim stworzyła też jedno z pierwszych w Polsce konsorcjów naukowo-przemysłowych. Własność intelektualna firmy jest chroniona ponad 90 patentami, z czego 52 to wynik własnej działalności innowacyjnej. Grupa Adamed znajduje się w pierwszej dziesiątce największych firm farmaceutycznych działających w Polsce. Jest również laureatem kilkunastu prestiżowych nagród, a wśród nich: Rynkowy Lider Innowacji 2012, Biały Listek CSR Tygodnika Polityka, Solidny Pracodawca 2015 oraz Złoty Laur Super Biznesu 2015.

Najnowszą inwestycją Grupy Adamed jest Centrum Badawczo-Rozwojowe w Pieńkowie k/Warszawy. Opracowywane w nim są leki generyczne z wartością dodaną i innowacyjne, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć syntezy organicznej oraz technologii i formulacji stałych postaci leków. Centrum prowadzić będzie projekty w fazie laboratoryjnej, będącej podstawą do wdrożenia szerszej produkcji przez zakłady produkcyjne Adamedu. W laboratoriach prowadzone są też intensywne badania w kierunku otrzymania nowych molekuł – potencjalnych leków  zastosowaniach w różnych obszarach terapeutycznych.

Wsparcie dla młodych naukowców

Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, wspierającą i popularyzującą naukę już od najmłodszych lat Grupa Adamed w ramach obchodów 30-lecia ogłosiła konkurs „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu” przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Wystartować w nim mogą klasy lub koła naukowe, a do wygrania jest nowoczesne wyposażenie szkolnej pracowni biologicznej, chemicznej lub fizycznej. Konkurs wpisuje się w szersze działania prowadzone głównie przez Fundację Grupy Adamed. Została ona stworzona aby wspierać działalność badawczo-rozwojową, naukową i oświatową w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Fundacja szerzy ideę współpracy oraz integruje środowisko naukowe, przemysł farmaceutyczny, medyczny i biotechnologiczny, jak również wzmacnia współpracę z podmiotami o zbliżonych zadaniach. Od kilku lat działa ADAMED SmartUP – program, w którym najzdolniejsi młodzi pasjonaci nauk ścisłych mogą liczyć na profesjonalną pomoc naukową, stypendia i dostęp do nowoczesnych technologii pod okiem wybitnych ekspertów.

Obchody Jubileuszu 30-lecia są dla nas wyjątkowym wydarzeniem i zwieńczeniem trudu włożonego w rozwój firmy. Z pewnością nie bylibyśmy w tym miejscu, gdyby nie znakomici ludzie, z którymi mieliśmy okazję współpracować przez cały ten czas. Nie poprzestajemy jednak na tym, czego już dokonaliśmy. Wciąż się rozwijamy, szukamy inspiracji i niekonwencjonalnych rozwiązań. Wspieramy młodych ludzi wierząc, że w ten sposób kształtujemy przyszłych liderów innowacyjnej, polskiej gospodarki – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.