Wydarzenia

Polskie startupy medyczne ruszają na podbój Bostonu

8 czerwca 2017

Laureatami programu akceleracji ze ścieżki Zdrowie zostali twórcy innowacyjnych projektów, które w realny sposób mogą przyczynić się do usprawnienia branży medycznej. Medical Simulation Technologies to pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej. Urządzenie służy do nauki i treningu kardiologów oraz innych specjalistów wykonujących to badanie. Jedynie trzy firmy na świecie produkują podobne symulatory, ale w odróżnieniu od nich Medical Simulation Technologies bazuje nie na syntetycznych modelach serca, ale na modelu serca prawdziwego pacjenta, który uzyskano na bazie retrospektywnego badania zrealizowanego metodą tomografii komputerowej.

Drugi ze zwycięskich startupów to SensoriumLab, czyli telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym, którego wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie w leczeniu choroby. Technologia rozwijana przez SensoriumLab oparta jest na wieloletnich badaniach z obszaru biocybernetyki i jest jedynym tego typu produktem na świecie.

Po raz drugi programowi MIT Enterprise Forum Poland udało się przyciągnąć najlepsze polskie zespoły. Finaliści ścieżki Zdrowie to twórcy technologii będący prawdziwymi ekspertami w swoich dziedzinach w skali światowej. Rozwijają produkty, które odpowiadają na realne potrzeby pacjenta, lekarza czy nawet całego systemu ochrony zdrowia, dzięki oferowanym oszczędnościom. Należy również docenić fakt, że oba projekty bazują na wynikach wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez startupy. Z takich zespołów na pewno będziemy dumni w Bostonie – mówi Marcin Szczeciński, Kierownik ds. Inwestycji Kapitałowych w Grupie Adamed.

Finalistami w pozostałych kategoriach zostali: 2040.io (inteligentny asystent dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM), InnovaLab (markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów), Nu Delta (błyskawiczne rozpoznanie informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie), Predictail (przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data), Vortex Oil Engineering (zwiększenie wydajności wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszeniu jej zużycia na złożu), Waywer (platforma multimedialnej komunikacji z klientami dla korporacji).

Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji po to, aby  zwiększyć ich szansę na rynkowy sukces. Do 2. edycji MITEF zgłosiło się niemal 300 startupów technologicznych z całej Polski. Wybrano z nich 23 innowacyjne zespoły, które przez trzy miesiące dopracowywały swoje pomysły, szczególnie od strony biznesowej, pod okiem trenerów, ponad 100 międzynarodowych mentorów, a także ekspertów z największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, w tym Grupy Adamed, w czterech ścieżkach tematycznych i jednej ogólnej. 8 najbardziej obiecujących zespołów na koniec czerwca wyjedzie na tygodniowy Bootcamp do Bostonu, gdzie będą m.in. miały szansę zdobyć wiedzę o funkcjonowaniu na rynku amerykańskim od najlepszych ekspertów MIT i starać się o pozyskanie inwestorów z USA.

Finaliści programu MIT Enterprise Forum Poland zostali ogłoszeni w trakcie konferencji StartSmart „Connected Future: Internet of Things & Artificial Intelligence”, która odbyła się 5. czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.