Wydarzenia

Małgorzata Stokrocka o innowacji w Grupie Adamed dla Rzeczpospolitej

28 kwietnia 2016

Małgorzata  Stokrocka podkreśliła w rozmowie, że polski przemysł farmaceutyczny nie jest wyłącznie odtwórczy: Grupa Adamed ma w swoim portfolio nowe leki innowacyjne. Niestety wciąż są one w fazie badawczej lub testowej. Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pierwsze efekty, ponieważ rozwój takiego leku trwa minimalnie od 12 do 13 lat. Prawdopodobnie nowy lek onkologiczny Adamedu może trafić na rynek za 3-4 lata. Teraz trwają badania kliniczne i obejmują pacjentów w wielu ośrodkach na świecie.

Zauważyła jednak, że o ile na świecie rozwój innowacji to zaangażowanie finansowe na poziomie nawet 1,3 mld dolarów, a dojście do pierwszej fazy badań klinicznych 400 mln dolarów, to Grupa Adamed posiada kompetencje pozwalające na poniesienie zdecydowanie niższych kosztów: My już wiemy, że jesteśmy w stanie to zrobić taniej – za około 72 mln złotych.

Dodała również, że w obszarze generycznym, również jest miejsce na innowacje.

Innowacją nie jest tylko tworzenie nowych leków, ale także poprawianie tych już istniejących. Wytwarzanie takich leków już czyni Grupę Adamed innowacyjną – podkreśliła Małgorzata Stokrocka.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

Video: