Wydarzenia

Adamed na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

12 marca 2019

W dniach 7-8 marca, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, spotkali się wybitni specjaliści z kilkunastu dziedzin medycyny, przedstawiciele świata nauki, gospodarki i biznesu, a także administracji państwowej i samorządowej. 

Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia Adamedu została zaproszona do grona jurorów konkursu Start-Up-Med. Jego celem był wybór i wyróżnienie najbardziej kreatywnych autorów nowatorskich, a zarazem efektywnych projektów obejmujących szeroko rozumiane technologie medyczne, zarówno lekowe, jak i nielekowe. Po prezentacji 11 finałowych projektów powiedziała: – Nigdy w historii nie było tak dobrego klimatu dla rozwoju start-upów, szczególnie w obszarze biotechnologii i medycyny. We wsparcie start-upów angażują się również firmy, stając się partnerami programów akceleracyjnych czy tworząc własne wehikuły inwestycyjne. Taką drogą podąża Adamed –  działamy w formule CVC  (Corporate Venture Capital) a od 2015 r. jesteśmy partnerem akceleratora MITEF Poland.  

Wśród zwycięskich rozwiązań tegorocznej edycji konkursu znalazły się:

  • Pierwsze miejsce zajęła firma Genomtec SA za Genomtec ID - mobilny system do genetycznej identyfikacji zakażeń.
  • Laureatem drugiej nagrody został chirurg ortopeda Stanisław Radoń za dynamiczny stabilizator kręgosłupa.
  • Trzecią nagrodę zdobyła firma BrainScan Sp. z o. o. za zastosowanie sztucznej inteligencji w poprawie efektywności interpretacji badań TK mózgu.

Drugiego dnia Kongresu Katarzyna Dubno uczestniczyła w dyskusji „Przemysł farmaceutyczny – czy jego potencjał jest w pełni wykorzystywany przez polską gospodarkę?”. Głos zabrali w niej także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, IQVIA, GSK Commercial oraz Polpharmy. Jednym z wiodących tematów był RTR czyli Refundacyjny Tryb Rozwojowy, na który krajowi producenci leków czekają już ponad dwa lata.  –  Z punktu widzenia krajowych firm, ale także makroekonomistów, kluczowe czynniki mające wpływ na polską gospodarki i polskie PBK to: produkcja, zatrudnienie, podatki, nakłady na badania i rozwój oraz eksport. Te kryteria powinny zostać wzięte pod uwagę przy tworzeniu listy Partnerów Polskiej Gospodarki – powiedziała Katarzyna Dubno.

Temat RTR-u bezpośrednio łączy się z innowacjami w medycynie. W panelu „Przełom, innowacja a nowość w farmacji i medycynie” udział wzięła Anna Terlecka, Dyrektor Badań i Rozwoju Adamedu, reprezentująca Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

We współczesnej medycynie duże znaczenie mają innowacje ukierunkowane na istotne ulepszenie produktu czy metody terapeutycznej. Krajowe firmy poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technologii skupiają się m.in. na nowych drogach podania, nowych wskazaniach, sposobach podania – np. kilka substancji w jednej tabletce. Tego typu innowacjami z uwagi na brak wsparcia systemowego często bardziej zainteresowani są odbiorcy zagraniczni, niż rynek krajowy – powiedziała Anna Terlecka. 

Postęp dokonujący się w zakresie innowacji farmakologicznych w Polsce jest powszechny i powinien być uwzględniany przez regulatora, między innymi w RTR-rze. Dlatego RTR jest tak istotny dla polskich pacjentów i dla polskiej gospodarki – podkreślał Krzysztof Łanda, w latach 2015–2017 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.