CSR

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego Fundacji Adamed

12 kwietnia 2024

Fundacja Adamed zakończyła rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze rekrutacyjnej wzięło udział 9550 chętnych. W letnim obozie naukowym ADAMED SmartUP, który odbędzie się w drugiej połowie lipca br., będzie uczestniczyć 50 uczniów i uczennic, którzy ukończyli grę z najwyższym wynikiem i najlepiej umotywowali chęć udziału w programie.

Po wieloetapowym naborze – spośród ponad 9,5 tys. uczestników pierwszego etapu gry online, kilkuset aplikacji i półfinałowej setki zakwalifikowanych do rozmów z komisją rekrutacyjną – Fundacja Adamed wyłoniła 50 młodych talentów, które latem wezmą udział w dwutygodniowym obozie naukowym.

- Rekrutacja do 10. edycji programu była dla nas doskonałą okazją do poznania wielu młodych, utalentowanych osób, które na etapie szkoły średniej nie tylko mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale także mają już jasno sprecyzowane cele, że to droga ich zawodowej kariery. Cieszy nas fakt, że zainteresowanie udziałem w programie rośnie z roku na rok. Tegoroczna finałowa pięćdziesiątka to grupa niezwykle otwartych na naukę i ciekawych świata młodych ludzi. Dlatego z prawdziwą ciekawością czekamy na nasze spotkanie i bliższe poznanie się podczas letniego obozu naukowego, który odbędzie się już za 3 miesiące – mówi Agnieszka Rejer-Mellin, koordynatorka Fundacji Adamed.

Pierwszy etap rekrutacji trwał od 1 września 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. i miał formę gry online. Celem aktywności było sprawdzenie umiejętności niezbędnych naukowcom, szczególnie analitycznego myślenia i znajdowania nieszablonowych rozwiązań. W drugim etapie rekrutacji najlepsi jej uczestnicy zostali zaproszeni do wypełnienia aplikacji, w której mogli pochwalić się swoimi pasjami i osiągnięciami. W liście motywacyjnym musieli natomiast uzasadnić, dlaczego to właśnie oni powinni zostać przyjęci na obóz naukowy ADAMED SmartUP. Wyłoniona w ten sposób 100 kandydatów zakwalifikowała się do ostatniego etapu, w którym komisje rekrutacyjne sprawdziły ich wiedzę i motywację do rozwoju podczas rozmów. Przeprowadzono je w czterech zespołach, odpowiadających obozowym grupom tematycznym, tj.:

  1. biologia molekularna i chemia fizyczna,
  2. mikrobiologia i wstęp do medycyny,
  3. inżynieria lotnicza i robotyka,
  4. fizyka kwantowa i astronomia.

W komisji oceniającej zasiedli przedstawiciele Fundacji Adamed, wykładowcy obozu naukowego oraz absolwenci wcześniejszych edycji programu: Szymon Czajkowski, Róża Okoń, Władysław Sowul, Wojciech Szumlański i Patryk Wekwejt.

- Jednym z najważniejszych, najbardziej cenionych i inspirujących elementów programu ADAMED SmartUP jest społeczność tworzona przez uczestników i absolwentów. Do organizacji programu obchodzącego w tym roku swój jubileusz 10-lecia zaprosiliśmy naszych absolwentów, którzy nie tak dawno sami byli na miejscu dzisiejszych kandydatek i kandydatów. Zaangażowanie tych młodych, wyjątkowych ludzi wnosi nieocenioną wartość i pozwala spojrzeć na program, proces rekrutacji i założenia całego projektu z różnych perspektyw. Na przestrzeni już 10 lat społeczność ADAMED SmartUP rozwija się i angażuje w kolejne edycje programu oraz konsekwentne buduje ścieżkę naukowej drogi na wielu najlepszych uczelniach w kraju i za granicą – mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji ADAMED

Wszystkim uczestnikom rekrutacji i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!