Wydarzenia

Adamed Pharma na IX Kongresie Wyzwań Zdrowotnych HCC 2024

14 marca 2024

W tegorocznym Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się już po raz 9., Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma S.A. brała udział w panelu Operacja „polski lek”, podczas którego skupiono się na roli krajowych producentów w kontekście bezpieczeństwa lekowego Polski oraz na innowacyjnym podejściu do produkcji leków. W trakcie HCC 2024 ogłoszono także 50 najbardziej wpływowych kobiet, które swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju medycyny oraz rozwoju ochrony zdrowia w Polsce - laureatek konkursu Kobieta Rynku Zdrowia. Wyróżnienie na 5. miejscu odebrała Katarzyna Dubno.

7 marca br., w pierwszy dzień Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach w panelu Operacja "polski lek" prelegenci skupili się na bezpieczeństwie lekowym.  Katarzyna Dubno wskazała, że w obecnej sytuacji geopolitycznej ważne jest, aby jak najwięcej leków produkować w Polsce i w ten sposób budować odporność państwa - kluczową doktrynę NATO, jaką jest odstraszanie poprzez prezentowanie realnej siły.

- Silni producenci rozwijają leki, zwiększają moce produkcyjne i zapasy, zarówno substancji, jak i leków gotowych. Jako branża mamy wiedzę, zasoby, kompetencje oraz doświadczenie i chcemy to wykorzystać - Stany Zjednoczone i Europa zrozumiały już, że strategiczne przemysły, strategiczne branże, muszą wrócić z Azji. Pytanie jest jedno: czy w szczególności Europa gotowa jest za to zapłacić? Doskonale wiemy, że przeniesienie produkcji leków do Azji wynikało m.in. z presji cenowej, presji regulatora, płatnika, by te ceny obniżać - powiedziała.

Zasugerowała także potrzebę stworzenia zespołu, który koordynowałby działania i wymianę informacji w kwestii bezpieczeństwa lekowego:

- Powinien powstać zespół, w skład którego weszłoby Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Obrony Narodowej, Rozwoju, krajowych producentów leków a także farmaceuci, lekarze i hurtownicy po to, by przygotować procedury na wypadek kryzysu. Brakowało nam tego w trakcie pandemii czy w momencie wybuchu wojny na Ukrainie. Informacje powinny przepływać w ustrukturyzowany sposób - mówiła.

Tłumaczyła też, że aby zwiększać udział krajowych leków w polskim rynku, nie można wprowadzać przepisów preferujących najtańsze leki azjatyckich wytwórców takich jak np. ordynacja leków według nazw międzynarodowych. Takie rozwiązania promują firmy pozaeuropejskie i prowadziłyby do marginalizacji krajowej produkcji.

W dyskusji brała również udział Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków, Jarosław Frąckowiak, prezes PEX Sp. z o.o.,

Barbara Misiewicz – Jagielak, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych w Gedeon Richter Polska, Magdalena Bogucka, prezes ZF AMARA oraz prof. Robert Rajczyk, politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Katarzyna Dubno laureatką konkursu Kobieta Rynku Zdrowia

Wieczorem podczas Gali HCC2024 miała miejsce uroczystość, na której po raz drugi poznaliśmy 50 najbardziej wpływowych kobiet, które swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju medycyny oraz rozwoju ochrony zdrowia w Polsce - laureatek konkursu Kobieta Rynku Zdrowia.

Prestiżowe 5.miejsce wśród nagrodzonych zajęła Katarzyna Dubno razem z Barbarą Misiewicz-Jagielak, z którą razem współpracują jako wiceprezeski zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków. Panie zostały docenione za skuteczność, dyskusję na temat bezpieczeństwa lekowego oraz nieustępliwość w biznesie i jednoczesnym pamiętaniu o drugim człowieku.

 

Marcin Szczeciński w jury konkursu Start-Up-Med

7 marca odbyła się debata podsumowująca konkurs Start-Up-Med oraz uroczyste wręczenie nagród jego laureatom. Do tegorocznej edycji konkursu Start-Up-Med, który był wydarzeniem towarzyszącym IX Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, nadesłano rekordową liczbę 85 zgłoszeń.

W kategorii ośrodek medyczny/naukowy, nagrodę zdobył Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach za urządzenie medyczne do pozaustrojowego utleniania krwi. W kategorii Start-Up zwyciężył Brainscan S.A. za projekt Sztuczna Inteligencja wspierająca diagnostykę obrazową mózgu. Natomiast najwięcej głosów czytelników portalu rynekzdrowia.pl otrzymał Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach za model zarządzania opieką podiagnostyczną pacjentów z Chorobą Alzheimera (w kategorii ośrodek medyczny/naukowy) oraz projekt projekt GiveAndGetHelp (w kategorii Start-Up).

W wyborze laureatów, jako członków jury brał udział Marcin Szczeciński, Kierownik ds. Inwestycji Kapitałowych Adamed.

 

***

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych HCC (Health Challenges Congress) odbywał się od 7 do 8 marca 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kongres Wyzwań Zdrowotnych obok Forum Rynku Zdrowia to jedno z największych branżowych wydarzeń poświęconych ochronie zdrowia w Polsce. W HCC udział wzięła m.in. minister zdrowia Izabela Leszczyna i inni przedstawiciele MZ, prezes NFZ Filip Nowak czy prezydent Katowic Marcin Krupa.

Agenda Kongresu składała się z kilkudziesięciu sesji w ramach ośmiu ścieżek tematycznych. Rozmawiano o finansowaniu systemu, polityce lekowej, przemyśle farmaceutycznym, e-zdrowiu, relacjach między samorządami a resortem zdrowia, kształceniu, rynku pracy, nowych technologiach, ubezpieczeniach, chorobach cywilizacyjnych, w tym leczeniu chorób onkologicznych i kardiologicznych, szczepieniach czy diagnostyce.