Wydarzenia

Międzynarodowa konferencja Adamedu

7 grudnia 2020

Blisko 6,5 tysiąca uczestników i kilkunastu prelegentów z dziewięciu krajów z Europy i Azji wzięło udział w I Międzynarodowej Konferencji Adamed „Światowa medycyna w codziennej praktyce. COVID-19 - aktualny stan wiedzy i implikacje kliniczne w praktyce lekarskiej”, która odbyła się w dniach 3-4 grudnia 2020 r.

Celem tego niezwykłego wydarzenia była wymiana wiedzy dotyczącej leczenia COVID-19. Eksperci dzielili się spostrzeżeniami i doświadczeniami ze swoich krajów i swoich specjalizacji. Konferencja z racji trwającej pandemii była zorganizowana online, co było ogromnym wyzwaniem technicznym dla organizatorów. Transmitowana była do krajów w kilku strefach czasowych, a wystąpienia prelegentów były tłumaczone symultanicznie na cztery języki (polski, angielski, hiszpański i rosyjski).

Wśród prelegentów I Międzynarodowej Konferencji Adamedu znaleźli się:

prof. Andrzej Fal - Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA w Warszawie i prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego,

prof. Robert Flisiak - Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,  

prof. Piotr Małkowski - Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz:

Prof. Piotr Radziszewski - urolog, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Prof. Alexander Nersesov – Kierownik Katedry Gastroenterologii Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. SD Asfendiyarova, Prezes Kazachskiego Stowarzyszenia Badań Nad Wątrobą.

Dr Azamat Ibraev Kaysarovich, psychoterapeuta w Regionalnym Centrum Zdrowia Psychicznego Karaganda w Kazachstanie, członek Stowarzyszenia Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Dr Marina Durmanova - Prezes Stowarzyszenia Farmaceutycznego Wspierania Biznesu w Republice Kazachstanu.

Prof. Nigora Muminova - Zakład Położnictwa i Ginekologii Instytutu Kształcenia Podyplomowego, członek Stowarzyszenia Położników i Ginekologów Uzbekistanu.

Dr José Antonio García-Donaire – Przewodniczący Hiszpańskiego Towarzystwa Nefrologów ds. Nadciśnienia, Szpital Clínico San Carlos w Madrycie.

Dr Marta Navas Tejedor - lekarz psychiatra ze Szpitala Clínico San Carlos w Madrycie.

prof. Richard Ceska - Prezes Czeskiego Towarzystwa Chorób Wewnętrznych, Członek Rady Administracyjnej Europejskiej Federacji Medycyny Wewnętrznej.

Prof. Jan Škrha - Klinika Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytetu Karola w Pradze.

Prof. Mikhail Poluektov - Kierownik Katedry Medycyny Snu Uniwersytetu Sechenov, Prezes Narodowego Towarzystwa Pediatrycznych Specjalistów Snu.

Prof. Alexey Okhlobystin - Katedra Propedeutyki Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Sechenov, w Moskwie.

Dr Anna K. Ufimtseva - Zakład Propedeutyki Chorób Wewnętrznych, Pierwszy Moskiewski Uniwersytet Medyczny im. Sechenowa.

Prof. Petro Poteiko - Zakład Fizykiologii, Pulmonologii i Medycyny Rodzinnej Charkowskiej Akademii Medycznej Kształcenia Podyplomowego.

Prof. Irina Zhabchenko - Kierownik Zakładu Patologii Ciąży i Porodu Państwowego Instytutu  Pediatrii, Położnictwa i Ginekologii im. Akademika EM Łukjanowej z Ukrainy.

Dr Claudio Ferri - Członek Sojuszu na rzecz Profilaktyki Sercowo-Naczyniowej i Sojuszu na rzecz Zapobiegania Naczyniom Mózgowym z inicjatywy włoskiego Ministra Zdrowia.

Prof. Sergio Agosti - Kierownik w Laboratorium Elektofizjologii i Arytmologii Uniwersytetu w Genui.

W wykładzie inaugurującym konferencję pt. „Czy pandemia stanowi zagrożenie dla naszego świata” prof. Andrzej Fal podkreślał, że Europa mogła się lepiej przygotować na drugą falę pandemii oraz wskazywał na błędy popełnione wiosną. Zdaniem eksperta obecnie ogromnym problemem są również inne nieleczone choroby takie jak astma, POChP czy choroby układu krążenia. - Na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln osób na całym świecie, w tym samym czasie na choroby przewlekłe – ponad 33 mln osób. To dowodzi, że poprzez swą wysoką dynamikę i pewną nieuchronność choroby infekcyjne, szczególnie w fazie pandemii są poważnym zagrożeniem dla ludzkości, ale przewlekłe choroby niezakaźne (ang. non-communicable diseases, NCD) pozostają „zabójcą” powodującym na całym świecie przedwczesny zgon 40 milionów ludzi rocznie, obniżenie jakości życia chorujących i potężne skutki ekonomiczne, zarówno kosztów bezpośrednich, jak i pośrednich. „Zabójcą” numer 1 pozostaje od lat niedokrwienna choroba serca, na którą w ostatnim roku zmarło 10-krotnie więcej osób niż z powodu COVID-19 – podkreślał profesor Andrzej Fal.

Pierwszego dnia konferencji prelegenci mówili też m.in. o wpływie pandemii na zdrowie psychiczne (dr Azamat Ibrayev i dr Marta Navas Tejedor), o tym jak koronawirus i kwarantanna zmieniły rynek farmaceutyczny (dr Marina Durmanova), czy w dobie pandemii powinniśmy zmienić podejście do cukrzycy (dr Jan Škrha) oraz czy COVID-19 zwiększa czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego (prof. Jose A. Garcia-Donaire).

Z kolei drugi dzień konferencji poświęcony był tematom takim jak: znaczenie snu w budowaniu odporności w dobie koronawirusa (dr Mikhail Poluetkov), opieka kardiologiczna w czasie pandemii (prof. Sergio Agosti) i wyzwania terapeutyczne u pacjentów z COVID-19 z chorobami płuc (prof. Andrzej Fal).

Zapis całej Konferencji i wygłoszonych w jej trakcie wykładów jest dostępny na stronie internetowej: www.adamedunited.com