Nagrody i wyróżnienia

Dobre praktyki Adamed wyróżnione w Raporcie FOB

18 kwietnia 2023

Aż 6. dobrych praktyk Adamed Pharma, zostało wyróżnionych w tegorocznej edycji Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2022”. To najważniejsza cykliczna publikacja FOB, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm w zakresie CSR, ESG i  zrównoważonego rozwoju.

W tegorocznej 21. edycji raportu przedstawiono 1705 działań zainicjowanych przez 272 firmy. Jak co roku, w raporcie zaprezentowano również przygotowany przez zespół FOB przegląd najważniejszych wydarzeń dotyczących odpowiedzialnego biznesu w Polsce oraz wykaz istotnych polskich i światowych publikacji, badań oraz artykułów prasowych na temat CSR. Działalność Adamed Pharma w obszarze CSR, ESG i  zrównoważonego rozwoju w 2022 roku skupiała się w kilku obszarach. Najważniejszymi z nich były:

 

Pomoc walczącej Ukrainie

Bez wątpienia, działania skupione na pomocy lekowej związanej z wojną w Ukrainie miały bezprecedensowy charakter i wymiar. Zabezpieczenie dostaw leków na tereny objęte wojną było i pozostaje priorytetem działań pomocowych. Dotychczas firma, przeznaczyła na pomoc dla Ukrainy, w tym leki i środki pomocy medycznej niemal 14,5 mln zł. Ponadto, z chwilą wybuchu wojny  Adamed otoczył opieką swoich Współpracowników z Ukrainy oraz ich rodziny. Zagwarantowano im pomoc o charakterze: bytowym, materialnym i psychologicznym. Równolegle wspierani są Ci, którzy byli lub są cały czas na terenach objętych konfliktem zbrojnym. Fundacja Adamed m. in. przygotowała wyprawki szkolne dla 2100 ukraińskich dzieci, które rozpoczęły naukę w polskich szkołach. Adamed Pharma wsparł również grantami finansowymi wybrane organizacje pożytku publicznego, które niosą pomoc medyczną, psychologiczną i bytową poszkodowanym w wojnie.

 

Profilaktyka i edukacja zdrowotna

Kolejnym ważnym, wyróżnionym projektem 2022 roku była kampania „Adamed Dla Rodziny”, w ramach której w 6. polskich miejscowościach, liczących od 50 do 100 tysięcy mieszkańców, Adamed przeprowadził ponad 2150 badań i konsultacji. Odwiedzający mobilne gabinety „Adamed dla Rodziny” mieli możliwość wykonać badania z zakresu:  kardiologii, okulistyka, urologia, czy odbyć warsztaty psychologiczne. Natomiast, dzięki przeprowadzonym wywiadom z grupą ponad 1000 respondentów - powstał kompleksowy raport „Stan zdrowia Polaków”. Celem kampanii było propagowanie profilaktyki chorób. Uczestnicy badań,  przedstawiciele samorządów i władz lokalnych złożyli w sumie kilkaset symbolicznych, imiennych podpisów deklarując dbałość o zdrowie swoje i bliskich.

W 2022 roku powstał także portal wiedzy „Adamed Expert” przeznaczony dla pacjentów, lekarzy oraz farmaceutów. Serwis to kompendium aktualnej wiedzy medycznej i merytorycznych treści opracowanych przez najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Odbiorcy znajdą w nim zarówno artykuły eksperckie, podcasty, materiały video, jak i webinary. Celem serwisu jest popularyzowanie sprawdzonej i fachowej wiedzy opartej na rzetelnych, wiarygodnych informacjach z zakresu zdrowia. W zaledwie 6  miesięcy od startu, adamed.expert/pacjent odwiedziło ponad 2 miliony użytkowników szukających odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania na temat zdrowia ich i ich rodzin. Poradnikowość, eksperckość i merytoryka to bardzo mocne strony serwisu, dzięki którym portal może stać się jednym z najczęściej wybieranych i czytanych serwisów zdrowotnych.

 

Rozwój młodych naukowców

ADAMED SmartUP to program, który promuje nauki ścisłe i przyrodnicze oraz wspiera rozwój młodzieży nieprzerwanie od 9 lat. Ważnym jego projektem jest ADAMED SmartUP Academy - weekendowe, bezpłatne warsztaty, podczas, których młodzież może zobaczyć jak wygląda nauka w profesjonalnym, akademickim laboratorium. W roku 2022 w spotkaniach wzięło udział ponad 250 uczniów w Polsce oraz 80 w Hiszpanii. Polscy uczniowie zajęcia realizowali na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Warsztaty w Hiszpanii zostały zorganizowane razem z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie. W minionym roku Fundacja Adamed przygotowała również mapę, która pozwala zaplanować nieszablonowe zwiedzanie Polski. Na mapie umieszczono bowiem i opisano 20 różnorodnych miejsc i obiektów związanych z nauką.  
 

Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2022”.