Wydarzenia

Być częścią globalnej gospodarki

27 listopada 2020

Jakie szanse i wyzwania czekają na firmy inwestujące za granicą? Te i inne kwestie wyjaśniają na łamach Dziennika Gazety Prawnej dr Karolina Czekaj, Dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Inwestycji oraz dr Ewa Małecka Dyrektor Rynków Międzynarodowych Adamed.

Artykuły przygotowane przez ekspertki Adamedu ukazały się w specjalnym dodatku do dziennika w ramach akcji Nie ma Przyszłości Bez Przedsiębiorczości.

Dr Karolina Czekaj w swoim tekście zwróciła uwagę na kluczowe kwestie związane z zagraniczną ekspansją i przyznała, że każda próba rozszerzenia działalności na obcy rynek wiąże się z ryzykiem. Warto je jednak podjąć – co pokazuje przykład Adamedu, który kilka lat temu zdecydował się na inwestycję w Wietnamie, mimo że to bardzo rzadki kierunek dla polskich firm:

Azja stanowi zaledwie 5 proc. wszystkich inwestycji. To jednak i tak stawia Adamed w czołówce polskich przedsiębiorstw w ekspansji na tamtejszych rynkach. Decydując się na  bezpośrednie wejście na rynek w tak mało popularnych regionach jak Azja, nie można pominąć odpowiedzialności społecznej i finansowej tych inwestycji. Takie podejście stanowi jeden z fundamentów ekspansji zagranicznej Adamedu i rozpatrywane jest zawsze wielowymiarowo. – podkreśliła Dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Inwestycji Adamed.

Z kolei dr Ewa Małecka w swoim artykule wskazała, że gospodarki danych krajów są tak silne, jak firmy, które się z nich wywodzą. Jeżeli państwo chce mieć mocnych i liczących się na świecie przedsiębiorców, to powinni oni mieć otwarte możliwości do swobodnego inwestowania, przewidywalne otoczenie prawne i sprawną administrację.

 

https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1497406,wyjsc-z-pulapki-lokalnej-koniunktury.html

https://forsal.pl/gospodarka/inwestycje/artykuly/8021759,polski-biznes-bierze-na-cel-azje.html