Wydarzenia

Adamed o gospodarce obiegu zamkniętego

2 listopada 2021

Jakub Frąk, Kierownik Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Środowiska w Adamed Pharma był jednym z uczestników panelu „Dochodzenie do gospodarki obiegu zamkniętego” podczas tegorocznego wydarzenia Impact’21, które odbyło się w dniach 27-28 października w Poznaniu.

Gospodarka w obiegu zamkniętym (GOZ) to koncepcja, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być ograniczone do minimum. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, zaczynając od jego projektowania, poprzez produkcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania.

O tym jak działa idea GOZ w branży farmaceutycznej powiedział Jakub Frąk:

- Gospodarka w obiegu zamkniętym w branży farmaceutycznej, mimo że dość skomplikowana, to jednak daje dużo możliwości. Adamed już od kilku lat zwraca szczególną uwagę na to zagadnienie. Współpracujemy z kilkoma uczelniami w Polsce, między innymi w zakresie ozonowania ścieków czy inteligentnego zarządzania energią. Są to projekty, które coraz bardziej zbliżają nas do cyrkularnej gospodarki. To kierunek, w którym konsekwentnie podąża Adamed.

Impact to miejsce wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji toczonych na styku biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii. Szerokie grono ekspertów pozwala na wielopoziomową dyskusję i tworzy szansę na wypracowanie rozwiązań, które mogą okazać się kluczowe w budowie potencjału rozwojowego polskiej gospodarki.