Rozwój i innowacje

Nowe centrum badawczo-rozwojowe Grupy Adamed

21 kwietnia 2016

Innowacyjność

W Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Adamed opracowywane są leki generyczne i innowacyjne, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć syntezy organicznej oraz technologii i formulacji stałych postaci leków. Centrum poprowadzi projekty w fazie laboratoryjnej, będącej podstawą do wdrożenia szerszej produkcji przez zakłady Grupy Adamed.

Inwestycja umożliwia m.in. opracowywanie leków w oparciu o zaawansowaną technologię Hot Melt Extrusion (HME), zapewniającą lepszą biodostępność substancji leczniczej oraz mniej działań niepożądanych w stosunku do tradycyjnych form leków. W laboratoriach prowadzone są też intensywne badania w kierunku otrzymania nowych molekuł – potencjalnych leków o zastosowaniach w różnych obszarach terapeutycznych.

Wykorzystywanie najnowszych technik analitycznych, zgodność z aktualnymi wymaganiami  europejskimi oraz wysoce specjalistyczna wiedza wykorzystywana podczas rozwoju nowych produktów umożliwia uzyskiwanie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu na rynkach światowych.

Bezpieczeństwo

Dwukondygnacyjnych budynek laboratoryjny wyposażono w nowoczesny system zarządzania obiektem (BMS), kontrolę dostępu oraz szereg instalacji służących efektywnej i bezpiecznej pracy laboratoriów. Zadbano o wydajne systemy wentylacji i klimatyzacji wraz z instalacją lokalnych odciągów powietrza, do usuwania zanieczyszczeń powstających w danym miejscu, oraz czujnikami gazów niebezpiecznych sprzężonych z wentylacją awaryjną.

Ze względu na stosowane w laboratoriach substancje łatwopalne, poza standardowym systemem czujek dymu, w obiekcie znajdują się dodatkowe szafy ogniotrwałe do przechowywania odczynników oraz do bieżącego gromadzenia powstających zlewek chemicznych.

W Centrum wydzielono także pożarowe przestrzenie magazynów chemicznych oraz systemy antystatyczne podłóg i uziemień wszystkich sprzętów. Zanieczyszczone substancjami chemicznymi powietrze usuwane jest przez specjalne, przeciwwybuchowe wentylatory.

Do dyspozycji osób pracujących w laboratoriach są również zraszacze całego ciała i płuczki do oczu, do których doprowadzono dedykowaną instalację wodną, zapewniającą wodę o stałej temperaturze.

Komfort

Komfort pracy w laboratoriach Centrum zapewniają nowoczesne rozwiązania techniczne. Wygodny i ergonomiczny system dystrybucji sprężonego powietrza, wody oczyszczonej i gazów technicznych, wydajna klimatyzacja oraz elektryczne żaluzje umożliwiające pracę z substancjami światłoczułymi. Kluczowe węzły elektryczne mają także specjalne systemy podtrzymywania zasilania w przypadku awarii prądu.

Nie bez znaczenia jest również rozkład funkcjonalny pomieszczeń oraz ich dedykowane przeznaczenie, zapewniające optymalny przepływ pracy w obrębie laboratorium. Zadbano również o estetykę oraz trwałość umeblowania laboratoriów.

Część laboratoriów wykonano w tzw. standardzie farmaceutycznym z wykorzystaniem aluminiowych ścianek. Dzięki temu przystosowane są do całościowego czyszczenia przy pomocy myjek ciśnieniowych. Dodatkowo, o czystość powietrza dbają wysokosprawne filtry HEPA.

Osobne piętro budynku częściowo przeznaczono na biura i sale konferencyjne, gdzie naukowcy w komfortowych warunkach mogą prowadzić prace koncepcyjne.

Naukowcy

Aby zapewnić najwyższe standardy, wszystkie prace badawczo-rozwoje prowadzone są przez najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie farmacji, chemii oraz biotechnologii, z wieloletnim doświadczeniem w przemyśle farmaceutycznym. Ponadto, przy opracowywaniu nowych rozwiązań w obrębie form leków, prowadzona jest współpraca z licznymi ośrodkami naukowymi w Polsce. Adamed był pionierem konsorcjów naukowo-przemysłowych. Aktualnie współpracuje z 17 ośrodkami naukowymi.

Nowsze
Rozwój i innowacje
21 kwietnia 2016