Wydarzenia

XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju z udziałem Grupy Adamed

11 września 2015

 

W ramach tegorocznego Forum odbyła się debata związana z raportem: „Pięć zadań dla Polski”, która przybliżyła poglądy wpływowych polityków i praktyków biznesu na temat najważniejszych reform, których wprowadzenie przyspieszy zarówno wzrost gospodarczy naszego kraju, jak i podniesie komfort życia Polaków. Do dyskusji zaproszono: dr n. med. Małgorzatę Adamkiewicz - Dyrektora Generalnego Grupy Adamed; Daniela Bonieckiego - Dyrektora Zarządzającego TMT, McKinsey & Company; Michała Krupińskiego - Dyrektora Zarządzającego Merrill Lynch Polska; Janusza Lewandowskiego - Przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Premierze RP; Adama Sawickiego, Prezesa Zarządu, T–Mobile Polska oraz Michała Sołowowa - głównego akcjonariusza Synthos. Debatę poprowadził Michał Broniatowski, Redaktor Naczelny polskiej edycji magazynu „Forbes”.

Rozmówcy wypowiedzieli się na temat wyników zestawienia sporządzonego przez magazyn Forbes oraz firmę McKinsey, omawiającego główne wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką w najbliższej dekadzie. Wynika z niego, że w ciągu ponad 25 lat transformacji Polska odniosła sukces gospodarczy, ale to jeszcze nie koniec zmian. Paneliści zgodnie stwierdzili, że innowacyjność zamiast niskich cen oraz inwestycje w infrastrukturę i zapewnienie specjalistów, to jedne z największych wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką w najbliższej dekadzie. - W dzisiejszych czasach bez innowacji nie sposób zaistnieć na globalnym rynku. Wszystkie kraje rozwinięte mają znaczący udział wysokich technologii i na tym koncentruje się państwowe wsparcie. Według OECD najbardziej perspektywiczna jest farmacja, branża IT i motoryzacja. To właśnie dzięki inwestycjom w badania i rozwój nasz kraj ma szansę uzyskać trwałą przewagę konkurencyjną na arenie międzynarodowej - powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.

Paneliści przedstawili swoje poglądy na temat najważniejszych reform, których wprowadzenie będzie miało znaczący wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce. Zdaniem Małgorzaty Adamkiewicz warto już dziś pomyśleć o rozwoju kadry naukowej w kraju oraz  kształceniu przyszłych liderów innowacyjnej gospodarki: -  Z Polski wyjeżdżają najlepsi specjaliści i młodzi ludzie, którzy wolą studiować i pracować w firmach high-tech za granicą, gdyż zarabiają tam dużo więcej. Powinniśmy zrobić wszystko, by zatrzymać ich u siebie Zwłaszcza, że w ciągu 10 lat będziemy potrzebowali 3 mln rąk do pracy. Do 2035 r. 25 proc. osób to będą osoby powyżej 60. roku życia. To będzie wyzwanie dla systemu emerytalnego, ochrony zdrowia, ale i rynku pracy. Dla biznesu, np. telemedycyny, biotechnologii, to z kolei szansa, którą trzeba wykorzystać – podsumowała Małgorzata Adamkiewicz.

Ekonomiczne Forum w Krynicy od lat skupia reprezentantów świata biznesu i polityki a w trakcie wydarzenia poruszanych jest wiele kluczowych kwestii dla Europy Środkowo-Wschodniej. Od lat padają na Forum ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a debaty uczestników sprzyjają dzieleniu się istotnymi przemyśleniami dotyczącymi planów rozwoju tego regionu.