Rozwój i innowacje

Strategiczne partnerstwo Adamedu na rynku włoskim

17 czerwca 2019

Strategiczne partnerstwo z firmą Ecupharma ma wspierać rozwój Adamedu na rynku włoskim w kardiologii, a docelowo również w innych obszarach terapeutycznych. Rynek produktów leczniczych w tym kraju, o wartości niemal 20 mld EUR, jest trzecim największym w UE – po Niemczech i Francji. Cechuje się stabilnym wzrostem i dominacją produktów odtwórczych oraz tzw. off-patent (łącznie ok. 90% rynku).

Portfel produktów Ecupharma skoncentrowany jest na chorobach chronicznych, a dzięki lojalności pacjentów spółka stabilnie buduje pozycję rynkową. Firma skupia się również na dolegliwościach wieku podeszłego, podobnie jak Adamed odpowiadając tym na współczesne wyzwania demograficzne.

Ecupharma konkuruje z największymi graczami obecnymi we Włoszech, dla niektórych molekuł stosowanych w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego osiągając pozycję lidera rynkowego. Firma założona w 1993 r. przez Luciano Grottolę do dziś jest  zarządzana przez jego rodzinę, przy wsparciu Fundacji Serpero.

Równolegle do inwestycji w Ecupharma, Adamed otworzył kolejne przedstawicielstwo zagraniczne we Włoszech. Dotychczas firma obecna była na tym rynku wyłącznie w segmencie business-to-business, jednak wysoki potencjał i perspektywy wzrostu skłoniły Zarząd Adamed Pharma do ustanowienia struktur komercyjnych we Włoszech.

Międzynarodowy rozwój Adamedu

Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju oparta na dwóch filarach – innowacyjności oraz ekspansji zagranicznej sprawiła, że dziś Adamed jest znaną i międzynarodową marką. Produkty firmy, dostępne w kilkudziesięciu krajach na 6 kontynentach, kojarzone są z najwyższą jakością oraz innowacyjnością. Firma posiada ponad 190 patentów. Obecnie Adamed to także 9 przedstawicielstw zagranicznych – w Hiszpanii, Rosji, Wietnamie, Kazachstanie, Uzbekistanie oraz na Ukrainie, w Czechach i na Słowacji, a także nowo utworzone przedstawicielstwo we Włoszech.

Adamed inwestuje nie tylko w Europie. W 2017 r. firma dokonała zakupu większościowego pakietu udziałów w Dat Vi Phu Pharmaceutical, jednej z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych w Wietnamie. Obecnie, Adamed w zakładach produkcyjnych Dat Vi Phu, wdraża zmiany w procesie wytwarzania, modernizuje park maszynowy, tak aby na początku 2021 roku wdrożyć europejskie standardy wytwarzaniu leków – EU GMP.

Adamed zalicza się do grona eksporterów netto, czyli przedsiębiorstw, które tworzą wartość dodaną do polskiej wymiany handlowej. Firma w ostatnich czterech latach niemal podwoiła wartość eksportowanych produktów, średnio ważony wzrost eksportu w okresie 2012-2017 (CAGR) wyniósł 21,6%.