Wydarzenia

Paweł Roszczyk prelegentem w debacie na Forum Ekonomicznym w Krynicy

9 września 2016

Innowacje, które powstają w polskich uczelniach wyższych powinny być częściej komercjalizowane. Tymczasem obecny system premiuje ośrodki akademickie za liczbę naukowych publikacji, zapominając, że upublicznienie pomysłu zamyka drogę do jego opatentowania – podkreślał Paweł Roszczyk, członek zarządu w Grupie Adamed, w trakcie debaty „Orły Innowacji” zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita” podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy 7 września br.

Trzeba postawić na spojrzenie bardziej komercyjne, jeśli chodzi o rozwój innowacji. Nie premiować za to, że zostało przygotowanych wiele publikacji – publikacje uniemożliwiają patentowanie tych rozwiązań, bo jeżeli coś zostało publicznie ogłoszone, to nie można złożyć wniosku patentowanego. Trzeba myśleć od drugiej strony – w jaki sposób najpierw zabezpieczyć wiedzę, czy wynalazek, a potem zastanawiać się, w jaki sposób go skomercjalizować. Za to należy premiować uczelnie – stwierdził Paweł Roszczyk.

Podkreślił, że już w 2005 roku Grupa Adamed wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim utworzyła jedno z pierwszych konsorcjów naukowo-przemysłowych w Polsce, a obecnie ponad 150 naukowców z czołowych polskich ośrodków akademickich współpracuje z Grupą Adamed poszukując skutecznych terapii.

W swojej wypowiedzi, Paweł Roszczyk przypomniał również, że innowacja to nie tylko opracowanie nowego produktu, ale również działania w obszarze ulepszenie już istniejących rozwiązań i procesów.

Nie możemy o tym zapominać, szczególnie jeśli chodzi o branżę farmaceutyczną, gdzie rozwój leku innowacyjnego, leku oryginalnego trwa kilkanaście lat – zaznaczył Roszczyk. Odniósł się również do kwestii globalizacji polskich przedsiębiorstw. Przypomniał, że nawet duże krajowe firmy farmaceutyczne są niewielkimi w skali działalności globalnych korporacji. Dlatego – jak podkreślił – konieczne jest wsparcie w umiędzynaradawianiu działalności polskich przedsiębiorstw ze strony ustawodawczej oraz administracji publicznej.

W debacie – obok Pawła Roszczyka – udział wzięli również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Banku Millennium, KPMG i Roche Polska.