Wydarzenia

Młodzi pasjonaci z wizytą w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Adamed

26 lipca 2017

Podczas wizyty w nowoczesnym Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Adamed zwiedzono aż 5 laboratoriów: Badawcze, Preformulacji, Analityczne, Syntezy Organicznej, Pracownię In-Silico oraz wysłuchano dwóch prelekcji na temat działalności R&D firmy i procesu powstawania leków. Uczestnicy obozu  dowiedzieli się, że rozwój produktu do momentu jego rejestracji trwa minimum 3 lata, a w przypadku prac nad nowymi molekułami nawet 15 lat. Młodzi słuchacze poznali pracę pionów badawczych, takich jak: generyczny, innowacyjny i medyczny, w ramach których prowadzone są obecnie projekty. Szczególną uwagę poświęcili pracowni In-Silico, która wykorzystując metody zaawansowanych analiz i symulacji komputerowych wspiera procesy poszukiwania medykamentów, do wykorzystania w terapii głównych chorób cywilizacyjnych: nowotworów oraz chorób ośrodkowego układu nerwowego. W trakcie spotkania dowiedzieli się również, że pierwsze leki powstawały np. z wierzby, a podstawową substancją budującą organizm jest białko i to właśnie na nim koncentrują się badacze tworząc farmaceutyki.

Ponadto w ramach obozu pasjonaci nauki wzięli do tej pory udział w warsztatach Drukowania 3D, odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także spotkali się z gościem specjalnym prof. Michałem Fedoryńskim. Przed nimi jeszcze zajęcia z inżynierii lotniczej czy etyki lekarskiej.

50 młodych pasjonatów nauki uczestniczących w innowacyjnym obozie ADAMED SmartUP w SGGW, wyłonionych zostało z blisko 7 000 zgłoszeń. Obóz trwał od 16 do 29 lipca, a już 5 września podczas Gali Finałowej wyłoniona zostanie 10 laureatów III edycji, których przez 10 miesięcy obejmą opieką merytoryczną i wesprą w wyborze dalszej drogi naukowej najlepsi polscy wykładowcy. Najzdolniejsi z nich otrzymają dodatkowo stypendia naukowe.