Wydarzenia

Adamed na konferencji „Polityka lekowa – oczekiwania i zagrożenia"

19 maja 2016

Partnerem wydarzenia była Grupa Adamed.

Konferencja uznawana jest w środowisku za jedno z najważniejszych spotkań liderów opinii oraz decydentów, mających wpływ na kształtowanie zasad innowacyjnego leczenia w Polsce. Ważnym punktem spotkania była debata „Polityka lekowa – strategia”, w czasie której wystąpili m.in. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Paweł Szwiertnia, Dyrektor generalny Infarmy, Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska oraz Piotr Błaszczyk, Wiceprezes PZPPF.  

Uczestnicy z zainteresowaniem przyjęli przedstawione przez Ministra Radziwiłła ramy dokumentu „Założenia polityki lekowej Rzeczypospolitej Polskiej”. Dokument zakłada m.in. rozwój innowacyjności sektora farmaceutycznego w kraju poprzez wsparcie dla leków wytwarzanych na terenie RP. Resort chce także prowadzić przyjazną politykę refundacyjną – Minister zapowiedział m.in. odejście od powiązania refundacji z Charakterystyką Produktu Leczniczego, czyli refundację leków stosowanych poza wskazaniem.

Wiceminister Rozwoju podkreśliła, że sektor farmaceutyczny nie jest traktowany „jako domena jednego resortu”, dlatego Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Zdrowia siada wspólnie do stołu w ramach zespołu, którego zadaniem ma być usuwanie potencjalnych barier  dla rozwoju sygnalizowanych przez branżę.

„Cieszy nas obecność dużych koncernów farmaceutycznych, ale chcielibyśmy też, aby również nasze rodzime firmy prowadziły w Polce badania. Aby wytworzyło się połączenie między globalnym a lokalnym” – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała też podniesienie kompetencji osób dokonujących dystrybucji środków publicznych na badania i rozwój, m.in. poprzez kursy dla członków komisji oceniających projekty.

Piotr Błaszczyk, Wiceszef PZPPF, zwrócił uwagę na szczególną rolę krajowego przemysłu farmaceutycznego w polityce lekowej. Przypomniał, że jest on gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków i dostarcza połowę obecnych na rynku leków. Tymczasem na ich refundację NFZ przeznacza jedynie 30 proc. budżetu lekowego. Błaszczyk podkreślił, że branża z zadowoleniem i nadzieją przyjęła Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i nie widzi przeszkód, aby – jak w wiele innych krajach – wytwarzać 90 proc. leków obecnych na swoim rynku.

Obok panelu z udziałem Ministra Radziwiłła wydarzeniem konferencji była debata „Finansowanie leków w Polsce”, w której uczestniczyli Wiceminister Zdrowia Krzysztof Łanda, byli Wiceministrowie Krzysztof Chlebus oraz Jakub Szulc i Dyrektor ds. prawnych i refundacji leków PZPPF Krzysztof Kopeć.

Wiceminister MZ zapowiedział w czasie dyskusji zmianę ustawy refundacyjnej (do końca czerwca) oraz nowelizacje prawa farmaceutycznego (do końca sierpnia).

Niektórzy wytwórcy, którzy produkowali leki w Polsce byli niemiłosiernie duszeni w trakcie negocjacji z Komisją Ekonomiczną i doprowadzani na skraj upadku. W konsekwencji MZ musiało interwencyjnie kupować leki pięć razy droższej za granicą. Tymczasem istniejące w ustawie refundacyjnej kryterium działalności naukowo-badawczej i inwestycyjnej na terenie RP nie było brane pod uwagę przy negocjacjach i ustalaniu warunków cenowych.  Teraz resort zdrowia chce to zmienić – zapowiedział Łanda. Podkreślił też, że Ministerstwo Zdrowia nie pracuje nad zakazem reklamy leków OTC, ale chce wypracować narzędzia, które wyeliminują z reklam treści fałszywe.

Krzysztof Kopeć podkreślił, że nie jest istotna tylko kwota, którą się przeznacza na leki, ale też efektywność wydatkowanych pieniędzy. Kluczową kwestią jest, jego zdaniem, funkcjonowanie przemysłu generycznego, który stymuluje konkurencję i generuje oszczędności dla systemów ochrony zdrowia.

Trudno jest nam konkurować cenowo z Chinami czy Indiami. Jednak trzeba spojrzeć szerzej na bilans zysków i strat. Cena nie jest jedynym elementem w tym bilansie. Są benefity dla polskiej gospodarki: 1 proc. PKB, 100 tysięcy miejsc pracy, bezpieczeństwo lekowe – zaznaczył Kopeć.