Wydarzenia

Adamed na III Kongresie Wizja Zdrowia

16 października 2019

Panel poświęcony był finansowaniu działalności badawczo-rozwojowej i projektów innowacyjnych w Polsce zarówno w sektorze medycznym, jak i farmaceutycznym. Rozmawiano o potencjale sektora badań i rozwoju w obszarze zdrowia oraz o wykorzystaniu środków publicznych na innowacyjne projekty.

Krajowe podmioty wciąż czekają na opracowanie i wprowadzenie na rynek pierwszego „polskiego” leku oryginalnego, co powinno stać się ambicją nie tylko takich firm jak Adamed, ale całego środowiska naukowego. Dla każdej z instytucji, która spełni powyższe warunki, od uczelni publicznych, przez sektor MŚP, po państwowe instytucje finansujące, znajdzie się miejsce w „sztafecie”, którą przypomina dziś proces rozwoju i komercjalizacji leku oryginalnego – mówił podczas panelu.

Oprócz Tomasza Wiewióry w debacie wziął udział również m.in. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski oraz Aleksandra Mościska-Studzińska, zastępca dyrektora, koordynator obszaru farmacji i biotechnologii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Tematem głównym tegorocznej edycji był m.in. proces informatyzacji polskiej służby zdrowia, rozwój telemedycyny oraz rola artificial intelligence w medycynie i przemyśle farmaceutycznym. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci systemu ochrony zdrowia oraz lekarze.