Wydarzenia

Adamed na Forum Rynku Zdrowia

21 października 2020

Adamed aktywnie uczestniczył w XVI Forum Rynku Zdrowia, które odbyło się 19-20 października br. w Warszawie. Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia, reprezentowała Adamed podczas panelu „Wartość przemysłu farmaceutycznego – naprawdę nie chodzi tylko o finanse”. 

Uczestnicy panelu dyskutowali o znaczeniu branży farmaceutycznej dla rozwoju gospodarki oraz bezpieczeństwa lekowego, co jest szczególnie istotne w czasie kryzysów takich jak pandemia Covid-19 Podkreślano znaczenie współpracy przemysłu farmaceutycznego z ośrodkami naukowymi oraz modeli refundacyjnych, sprzyjających zwiększaniu produkcji leków w kraju i konieczności wprowadzenia instrumentów wsparcia przez rząd. 

W swoim wystąpieniu Katarzyna Dubno zwróciła uwagę, że debata nad sytuacją krajowej branży farmaceutycznej trwa od  lat i nadal nie widać postępu prac nad Refundacyjnym Trybem Rozwojowym. Podkreśliła również znaczenie krajowych firm dla rozwoju gospodarki oraz bezpieczeństwa lekowego Polaków. 

- Adamed w ramach systemu refundacyjnego dostarcza ponad miliard dawek dobowych leków, z czego niemal 60 proc. jest wytwarzanych w naszych dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce.  Mamy kolejne produkty w rozwoju, również te o które poprosiło nas Ministerstwo Zdrowia z uwagi na problemy z zapewnieniem ich polskim pacjentom. Rozwijamy innowacje w Polsce – od 2001 roku przeznaczyliśmy 1,5 mld zł na inwestycje w badania i rozwój. Polfę Pabianice naszymi nakładami, które przekroczyły już 100 mln zł, przekształciliśmy w fantastyczne nowoczesne centrum produkcyjno-logistyczne. Współpracujemy z ośrodkami naukowymi, wspieramy startupy i prowadzimy szeroką działalność CSR-ową. Adamed jest w grupie krajowych producentów, którzy ramię w ramię stanęli z Ministerstwem Zdrowia do walki z COVID-em. Produkujemy leki ratujące życie m.in. deksametazon. Prowadzimy szereg kampanii informacyjnych, dostarczamy środki ochrony osobistej dla służb medycznych– mówiła podczas panelu. 

Produkcja wyrobów farmaceutycznych jest najbardziej innowacyjną branżą w Polsce– z danych GUS wynika, że znalazła się na pierwszym miejscu pod względem wprowadzania innowacji produktowych w latach 2016-2018. 

Szczególnie w czasach pandemii niezwykle ważny jest fakt, że bezpieczeństwo lekowe Polski może zagwarantować wyłącznie produkcja w kraju. Dla Adamedu Polska zawsze była i pozostanie rynkiem priorytetowym.

 

Nowsze
Rozwój i innowacje
22 października 2020
Starsze
Wydarzenia
20 października 2020