CSR

Zjazd Absolwentów ADAMED SmartUP – spotkanie na żywo po dwuletniej przerwie

8 lipca 2022

 

Fundacja Adamed od 2014 r. prowadzi program ADAMED SmartUP, który promuje naukę i wspiera uzdolnionych młodych ludzi. To program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów w wieku 14-19 lat, zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. W ramach inicjatywy, Fundacja Adamed wspiera szczególnie uzdolnioną młodzież z całej Polski oraz umożliwia jej rozwój własnych pasji pod skrzydłami doświadczonych praktyków i cenionych naukowców. Podstawę działań stanowi program stypendialny, do którego corocznie rejestruje się kilka tysięcy uczniów zainteresowanych udziałem w innowacyjnym obozie naukowym. Laureaci nagrody głównej otrzymują pakiet konsultacji edukacyjnych, a najlepsi spośród nich dodatkowe wsparcie finansowe.

 

Zjazd Absolwentów to zapoczątkowana w 2018 roku i szczególna inicjatywa w ramach programu, która powstała z myślą o integracji stale powiększającej się społeczności ADAMED SmartUP. Tegoroczne spotkanie było szczególnie ważne. Ostatnie dwie edycje programu odbyły się w formule online, więc ich uczestnicy nie mieli możliwości bliższego poznania się osobiście.

Społeczność ADAMED SmartUP w 9. roku działalności będzie liczyła 400 absolwentów. Możliwość poznania ich ambicji, pomysłów na przyszłość oraz szerokiego spektrum ich pasji jest dla nas niezwykle inspirująca. Dzielimy się z nimi tym co najcenniejsze: wiedzą i doświadczeniem. Motywacji w samorozwoju im nie brak. Natomiast spotkania takie jak Zjazd Absolwentów, utwierdzają nas w  przekonaniu, jak ważną rolę ogrywa Fundacja wspierając młode pokolenie. Wybory jakie podejmują na drodze swojego rozwoju, najlepsze uczelnie w kraju i za granicą, na których studiują to nagroda dla nas i najlepszy dowód jaką wartość niesie ze sobą SmartUP’owa społeczność  – mówi Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Brałam udział w 7. edycji programu, która w całości odbyła się online. W czasie zdalnego obozu poznałam wspaniałych ludzi i nawiązałam nowe przyjaźnie. Spotkania online mają swoje zalety, ale też i wady. Bardzo się cieszę, że dziś wreszcie możemy się spotkać na żywo i spędzić ze sobą aż 2 dni – ocenia Agnieszka Puzio, absolwentka programu ADAMED SmartUP.

Cześć wydarzenia uczestnicy spędzili na zajęciach integracyjnych np. warsztatach prowadzonych przez dr Jakuba Bochińskiego, podczas których szukali rozwiązań problemów społecznych w metodologii lean canvas. W ciągu półtorej godziny nasi absolwenci wymyślili m.in. jak ułatwić młodym osobom poszukiwanie pracy tymczasowej, jak zagwarantować miejsca parkingowe dla pracowników dużych firm czy sprawić, żeby mycie zębów nie było konieczne.

Jaka jest szansa, że wybrana osoba zainteresuje się bardzo mocno konkretną dziedziną nauki? Niewielka. A jaka jest szansa, że w jednym środowisku np. szkolnym trafią się dwie takie osoby? Jeszcze mniejsza. Spotkania w ramach programu ADAMED SmartUP to okazja, by poznać rówieśników, którzy są ulepieni z tej samej gliny. Mają podobne zainteresowania i wkładają w nie całe serce – mówi Konrad Łęgowski, absolwent 5. edycji programu.

Podczas Zjazdu znalazł się również czas na prezentacje naukowe. Wybrani absolwenci i absolwentki przedstawili swoje aktualne projekty naukowe oraz dotychczasowe osiągnięcia. W wystąpieniach poruszyli takie tematy jak: rozwój sztucznej inteligencji, niebezpieczeństwa kryjące się w inwestowaniu w kryptowaluty czy metody leczenia choroby Parkinsona.

 

Kolejnymi aktywnościami, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji programu są:

  • Lipcowy dwutygodniowy obóz naukowy dla 50.tki  najzdolniejszej młodzież w kraju wyłonionej w wieloetapowej rekrutacji. Podczas obozu uczestniczki i uczestnicy będę rozwijać swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych w trakcie zajęć zarówno praktycznych, jak i wykładów prowadzonych przez wykładowców najlepszych uczelni w Polsce i na świecie.
  • Wrześniowa Gala finałowa, podczas której wyłonionych zostanie 3. stypendystów 7. edycji oraz 10. laureatów 8. edycji.

 

Więcej o programie na stronie: https://adamedsmartup.pl