Nagrody i wyróżnienia

Prof. Marcin Kołaczkowski, Wiodący Naukowiec Adamedu, wyróżniony nagrodą za prace nad terapią chorób psychiatrycznych

12 października 2021

Prof. dr hab. Marcin Kołaczkowski, Wiodący Naukowiec Adamed Pharma oraz  Prodziekan ds. Rozwoju i Nauki Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum został pierwszym laureatem Nagrody im. Romana Kaliszana przyznawanej przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Naukową Fundację Polpharmy i Gdańskie Towarzystwo Naukowe. Wręczenie nagrody odbyło się 11 października br. podczas inauguracji roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wyróżnienie zostało przyznane za opracowanie nowej generacji modulatorów receptorów typu GPCR w poszukiwaniu terapii chorób psychiatrycznych i neurodegeneracyjnych.

Od 2007 roku prof. Marcin Kołaczkowski jest związany z Adamed Pharma. Jako Wiodący Naukowiec w Departamencie Innowacyjnym jest zaangażowany w projekty z obszaru ośrodkowego układu nerwowego. Jest również stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zdobywcą nagrody naukowej ministra zdrowia oraz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wkład we współpracę nauki z przemysłem. Jego dorobek naukowy obejmuje 8 patentów oraz ponad 90 publikacji.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, że środowisko naukowe uznało, że to właśnie ja powinienem otrzymać pierwszą w historii nagrodę im. Romana Kaliszana. Jest to dla mnie tym bardziej wyjątkowa nagroda, ze związana z postacią wręcz legendarną, która tak wiele wniosła do świata nauki. – powiedział prof. Kołaczkowski.