Wydarzenia

Bezpieczeństwo lekowe – równie ważne jak militarne

7 maja 2021

6 maja br. Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia w Adamedzie, wzięła udział w debacie pt. „Suwerenność lekowa, a bezpieczeństwo polskiego rynku medycznego/farmaceutycznego” w ramach Kongresu 590.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele polskich producentów leków oraz przedstawiciele sejmowej komisji zdrowia. Uczestnicy panelu dyskutowali m.in. o znaczeniu polskiej branży farmaceutycznej dla rozwoju gospodarki i budowaniu jej odporności na przyszłe wyzwania oraz bezpieczeństwie lekowym Polski.

Katarzyna Dubno, podkreśliła w swoim wystąpieniu, iż żadna firma w pojedynkę nie udźwignie kwestii bezpieczeństwa lekowego. „Potrzebny jest nam ekosystem, a w nim - zarówno firmy duże, jak i małe. Firmy prywatne i firmy państwowe, te o kapitale polskim i o kapitale zagranicznym. To, co jest nam dziś najbardziej potrzebne to świadoma i spójna, ponadresortowa strategia dla rozwoju branży farmaceutycznej. Trzeba stworzyć sprzyjający klimat dla inwestycji w tej branży. Tylko w ten sposób zbudujemy silną i innowacyjną gospodarkę, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo naszego społeczeństwa”.

Kongres 590 to cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Ideą wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych. Nazwa pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa.