Rozwój i innowacje

Adamed Pharma będzie rozwijał innowacyjne rozwiązania terapeutyczne z wykorzystaniem technologii RNA

30 listopada 2021

Adamed Pharma oraz konsorcjanci: Uniwersytet Gdański i Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – rozpoczną prace badawczo-naukowe nad opracowaniem i rozwojem klinicznym nowoczesnych szczepionek opartych na technologii mRNA/VLP, skierowanych przeciwko pojawiającym się chorobom odzwierzęcym. Prace zostaną dofinansowane grantem Agencji Badań Medycznych.

W ramach konkursu Agencji Badań Medycznych, którego rozstrzygnięcie ogłoszono 29 listopada br., na „Rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA”, decyzją Komisji Oceniającej - Adamed Pharma wraz z dwoma partnerami tworzącymi konsorcjum, otrzyma grant w wysokości 58,5 mln zł. Głównym celem zgłoszonego projektu jest opracowanie innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym mającym wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie. Pandemia COVID-19 pokazała, że nowopojawiające się odzwierzęce wirusy mogą rozprzestrzeniać się w społeczeństwach na całym świecie z niespotykaną szybkością oraz równie szybko mutować w nowe warianty.

- Grant przyznany Adamed Pharma na realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania technologii RNA, które obejmą wyselekcjonowanie kandydatów na szczepionkę, rozwój przedkliniczny, opracowanie technologii wytwarzania oraz badanie kliniczne I fazy to dla nas i naszych partnerów z którymi będziemy je realizować - zarówno szansa rozwoju rodzimych, innowacyjnych produktów leczniczych przez nasze doskonałe zespoły R&D, ale także ważny krok na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest zapewnienie stabilnego, bezpiecznego i silnego zaplecza innowacyjnych produktów i leków RNA w kraju – mówi Karolina Czekaj, Dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Inwestycji Adamed Pharma S.A.

Założeniem projektu jest opracowanie szczepionki, która posiadać będzie znaczące przewagi nad obecnie dostępnymi preparatami. W przypadku szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będą to korzystniejsze warunki przechowywania względem obecnych szczepionek mRNA. Nowa szczepionka ma również szansę wykazywać wyższą skuteczność względem nowych wariantów wirusa, które wykazują odporność przed obecnymi preparatami.

- Szczepienia są najlepszą i szeroko stosowaną formą zapobiegania chorobom zakaźnym. Technologia ich rozwoju ewoluowała wraz z rozwojem nauk medycznych, jednak dopiero ostatnie postępy w immunologii pozwoliły na zrozumienie molekularnych mechanizmów indukcji specyficznej odpowiedzi immunologicznej. Obecna wiedza z zakresu biologii komórki, genomiki i bioinformatyki pozwala na opracowywanie nowych technologii immunizacji i racjonalne projektowanie innowacyjnych szczepionek. Sukces powszechnych programów szczepień wykorzystujących szczepionki oparte na VLP (cząsteczkach wirusopodobnych) lub mRNA wykazał ich bezpieczeństwo i potencjał w zapobieganiu chorobom zakaźnym.  Razem z zespołem Adamed i naszymi partnerami, mamy ambicje wykorzystać tę wiedzę w misji tworzenia innowacyjnych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo polskiemu pacjentowi – dodaje Bartłomiej Żerek Dyrektor Departamentu Innowacyjnego Adamed Pharma S.A.

Prace naukowe zostaną przeprowadzone w ramach konsorcjum naukowo-badawczego firmy Adamed Pharma oraz Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Wnioskodawcy mieli możliwość aplikować o dofinansowanie składając projekty, które obejmują opracowanie i doprowadzenie do co najmniej I fazy badań klinicznych produktu leczniczego opartego o RNA ze szczególnym uwzględnieniem szczepionki lub innowacyjnego leku przeciw wirusom RNA lub osiągnięcia możliwości produkcyjnych ww. produktów leczniczych. W sumie w ramach konkursu wpłynęło 8 wniosków. Finansowanie w ramach konkursu otrzymało 5 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wyniesie 291 076 424,49 zł.

 

Adamed jest rodzinną firmą farmaceutyczno-biotechnologiczna ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Założona 35 lat temu dziś zatrudnia 2200 współpracowników, posiada 2 zakłady produkcyjne w Polsce i jeden w Wietnamie. Filarami rozwoju firmy są inwestycje w zwiększanie produkcji leków w Polsce oraz w innowacje, a także ekspansja międzynarodowa. Adamed prowadzi prace nad własnymi lekami innowacyjnymi. Własność intelektualna firmy jest chroniona prawie 200 patentami w większości krajów na świecie, a w swoim portfolio ma ponad 500 produktów. Każdego roku firma produkuje ponad 2,3 miliarda tabletek sprzedawanych na 76 rynkach na świecie. Zapewnia bezpieczeństwo lekowe milionom pacjentów w Polsce i wielu innych krajach. Przyczynia się do rozwoju nie tylko krajowego rynku farmaceutycznego, ale również – ze względu na skalę przedsiębiorstwa – całej polskiej gospodarki.