CSR

Znamy laureatów nagrody głównej pierwszej edycji ADAMED SmartUP

9 października 2015

Nagrody wręczyli przedstawiciele Rady Naukowej Programu, a wśród gości znaleźli się reprezentanci najlepszych polskich uczelni wyższych, przedstawiciele rządu, biznesu oraz edukacji.

ADAMED SmartUP to ogólnokrajowy program edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, szczególnie uzdolnionych w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, realizowany przez Grupę Adamed - polską firmę farmaceutyczno-biotechnologiczną.

- W Polsce nie brakuje młodych utalentowanych ludzi  – młodych talentów. Już dziś świadczą o tym sukcesy młodych Polaków osiągane na arenie międzynarodowej np. w czasie światowych olimpiad z przedmiotów ścisłych (w ciągu 3 lat zdobytych 41 medali). Trzeba jednak pamiętać o tym, że „Talent aby mógł istnieć trzeba go rozwijać i szlifować jak brylant”. Trzeba młodym ludziom tworzyć odpowiednie warunki rozwoju już na wczesnym etapie edukacji – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Fundacji Grupy Adamed.

Z pasji do nauki

Do udziału w programie zgłosiło się ponad 5,5 tys. kandydatów, którzy stawili czoła wieloetapowej rekrutacji. By znaleźć się w finałowej dziesiątce, młodzi pasjonaci nauki stawiali czoła zaskakującym zagadkom oraz nieoczekiwanym zwrotom akcji w grze naukowej, wzięli udział w internetowym teście wiedzy oraz spotkali się z Radą Naukową Programu, którą musieli przekonać, że to właśnie oni powinni wziąć udział w pierwszym w Polsce, innowacyjnym obozie  naukowym. W skład Rady weszli m.in.: prof. Marek Kulus, Prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Michał Fedoryński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Górski, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk w latach 2007 – 2015 oraz dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Fundacji Grupy Adamed.

W ten sposób Rada wybrała 50 uczestników obozu naukowego, który odbył się w lipcu br. w Warszawie. Młodzież brała udział w zajęciach prowadzonych w ramach czterech bloków tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie.  Poza bogatym programem merytorycznym, za którego realizację odpowiadali wykładowcy i badacze z najlepszych uczelni i ośrodków akademickich w Polsce i na świecie, uczestnicy obozu zwiedzali instytucje i ośrodki naukowe, niedostępne na co dzień zwiedzającym, takie jak Centrum Badań Kosmicznych czy Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W oparciu m.in. o zaangażowanie, wyniki z zajęć, motywację do nauki i rozmowę ewaluacyjną wybrano 10 finalistów, którzy zostaną objęci indywidualnym programem konsultacji edukacyjnych.

Przyszła elita polskiego świata naukowego

- W dzisiejszych czasach, w dobie tak silnej globalizacji, kraje o najwyższym poziomie rozwoju gospodarczego mają rozwinięte gałęzie przemysłu wysokich technologii, oparte właśnie na naukach ścisłych. Nie może być rozwoju tych branż bez współpracy nauki  i biznesu – nie może być również rozwoju nauki – bez rozwoju talentów i ludzi z pasją – powiedziała Małgorzata Adamkiewicz.

Kim są laureaci pierwszej edycji ADAMED SmartUP? To osoby, które biegle posługują się sprzętem laboratoryjnym, obsługują chromatograf gazowy i spektrofotometr, członkowie kół naukowych, uczestnicy warsztatów organizowanych przez czołowe ośrodki naukowe, wielokrotni olimpijczycy, stypendyści i medaliści konkursów naukowych. To młodzież przedsiębiorcza, która z własnej inicjatywy bierze udział w konkursach organizowanych m.in. przez MIT, współorganizatorzy konferencji naukowych. Pracują z ciekłym azotem czy palnikiem wodorowym, programują w zaawansowanych językach informatycznych, budują własne roboty, a przy tym są nastolatkami, którzy angażują się w wolontariaty i działania charytatywne.

Laureaci nagrody głównej programu ADAMED SmartUP:

Maksymilian Głowacki - uczeń XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie; laureat XXX konkursu Chemicznego Politechniki Warszawskiej, finalista i laureat olimpiad i konkursów przedmiotowych z matematyki, fizyki, informatyki i chemii. Uczestnik programu „Politechnika dla Młodego Chemika”. W wolnych chwilach miłośnik tenisa i piłki siatkowej.

Filip Krawczyk  - uczeń III Liceum im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Koncentruje się nie tylko na rozwijaniu zainteresowań związanych z przedmiotami profilowymi - biologią i chemią, ale również informatyką oraz naukami humanistycznymi. Lider pierwszej w Polsce drużyny licealnej biorącej udział w konkursie biologii syntetycznej “IGEM”, organizowanym przez MIT w Stanach Zjednoczonych. Interesuje się montażem i produkcją filmów, grafiką komputerową i nauką języków obcych.

Aleksandra Janowska - uczennica XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie, laureatka wielu konkursów z zakresu nauk biologicznych, matematycznych i języka angielskiego. Za wybitne osiągnięcia w nauce otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.  Entuzjastka nie tylko nauk ścisłych lecz również malarstwa, literatury, śpiewu oraz języków obcych. 

Anna Sieńko  - uczennica klasy z maturą międzynarodową w II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jest laureatką i finalistką wielu konkursów przedmiotowych. Za wybitne osiągnięcia w nauce w ubiegłym roku otrzymała stypendium Prezydenta m.st. Warszawy. Wolny czas spędza aktywnie – jeździ konno, biega, interesuje się również modą i odkrywaniem nowych smaków w kuchni.

Marcin Bąk - uczeń XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Finalista Olimpiady Wiedzy Technicznej i wyróżniony finalista Konkursu Fizycznego Politechniki Warszawskiej. Miłośnik nauk ścisłych, mechaniki, lotnictwa oraz języków obcych – w tym języka japońskiego.

Oskar Grudziński – uczeń II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, który to wraz z drużyną klubu naukowego “Fenix” zajął pierwsze miejsce w Polsce i złoty medal w zawodach Turnieju Młodych Fizyków, a osiągnięcia zespołu prezentował podczas Mistrzostw Świata Młodych Fizyków w Tajlandii, gdzie również zdobył złoty medal. Lotnictwo, modelarstwo, szachy, gra na gitarze, nurkowanie… to tylko nieliczne z jego zainteresowań.

Michał Bączyk  - uczeń XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Już w pierwszej klasie został finalistą LXV i LXVI Olimpiady Matematycznej oraz LXIV Olimpiady Fizycznej. Zwycięzca 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Obecnie realizuje autorski projekt naukowy we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Patrycja Paśniewska - absolwentka Gimnazjum Akademickiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, laureatka licznych konkursów przedmiotowych z biologii, chemii i fizyki. Ponadto odnosi sukcesy w zawodach lekkoatletycznych. Miłośniczka fantastyki, muzyki rockowej i tańca towarzyskiego.

Tomasz Białecki  - absolwent Gimnazjum im. 25 p.p AK w Żarnowie. Jest zdobywcą 2. miejsca w powiatowym konkursie matematycznym “Rusz głową” oraz finalistą Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z Matematyki i Fizyki. W wolnym czasie konstruuje urządzenia elektroniczne, a w najbliższej przyszłości planuje budowę automatycznego ramienia sterowanego przez mikrokontroler.    

Bartosz Gąsiorkiewicz - absolwent XIV Liceum im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu; laureat pierwszego stopnia XLIII Olimpiady Biologicznej, brązowy medalista XXV Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej w Indonezji oraz stypendysta programu dla wybitnie zdolnych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Aktualnie student pierwszego roku medycyny w Krakowie.

Trwa druga edycja ADAMED SmartUP

Laureaci pierwszej edycji ADAMED SmartUP będą teraz koncentrować się na planowaniu dalszego rozwoju naukowego pod okiem doświadczonych konsultantów edukacyjnych. Po 10 miesiącach osoby o najwyższym potencjale otrzymają stypendia naukowe dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Młodzież, która wyraża szczególne zainteresowania i pasje w kierunku nauk ścisłych, może wziąć udział w drugiej edycji programu – rekrutacja rozpoczęła się już we wrześniu. By wziąć udział w tej wyjątkowej, naukowej przygodzie, wystarczy zarejestrować się na stronie www.adamedsmartup.pl. 15. października startuje kolejna edycja innowacyjnej gry rekrutacyjnej, a na profilu ADAMED SmartUP na portalu Facebook trwa konkurs dla szkół, w którym uczniowie za nagranie krótkiej lekcji naukowej mogą wygrać wyposażenie szkolnego laboratorium.