ESG

Zakończenie IV edycji studiów podyplomowych z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – Adamed Pharma kontynuuje wspieranie specjalistów

7 lipca 2025

15 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie IV edycji studiów podyplomowych „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie” prowadzonych na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Adamed Pharma od samego początku, czyli od 2021 roku, jest wyłącznym partnerem tego programu edukacyjnego. 
 
Studia, skierowane głównie do pracowników przedszkoli i szkół, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ich celem jest wyposażenie kadry pedagogicznej i psychologów szkolnych w praktyczne narzędzia do rozpoznawania i reagowania na kryzysy psychiczne wśród dzieci i młodzieży. 
 
Podczas ceremonii wręczenia dyplomów Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego, reprezentująca Adamed Pharma mówiła: 
 
– W Adamed traktujemy społeczną odpowiedzialność jako zobowiązanie, które od wielu lat realizujemy poprzez konkretne, długofalowe działania profilaktyczno-edukacyjne oraz programy społeczne. Jednym z ważnych ich obszarów jest zdrowie psychiczne małoletnich. Ugruntowane, poszerzone kompetencje kadry pedagogicznej i psychologów szkolnych w zakresie wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie, są koniecznym elementem prawidłowego funkcjonowania każdej placówki oświatowej. Dlatego między innymi, wspieramy tych, którzy każdego dnia budują bezpieczniejsze i bardziej wspierające środowisko dla młodych ludzi w środowisku szkolnym. Państwa zaangażowanie, oddanie dla pogłębiania wiedzy i praktyki w tym zakresie oraz gotowość do działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego najmłodszych są fundamentem i nadzieją, na pomoc, która przyjdzie na czas i we właściwej formie. 
 
Z kolei dr Ewa Odachowska-Rogalska, Kierowniczka Studiów Podyplomowych, adiunkt oraz Kierowniczka Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży podkreśliła: 
 
–  Zakończenie IV edycji studiów podyplomowych „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie” to dla nas nie tylko moment podsumowania, ale przede wszystkim potwierdzenie ogromnej potrzeby systemowego wsparcia specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Widzimy, jak bardzo uczestnicy doceniają możliwość zdobycia praktycznych narzędzi do pracy z uczniami znajdujących się w trudnych momentach życiowych. Cieszy nas, że program nie tylko spełnia oczekiwania słuchaczy, ale realnie wpływa na jakość ich codziennej pracy w placówkach edukacyjnych. To dla nas ogromna motywacja do dalszego rozwijania tej inicjatywy.  
 
Wysoka ocena i realna wartość 
 
Jak co roku, wśród uczestników IV edycji studiów podyplomowych „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie” przeprowadzono szczegółową ankietę ewaluacyjną. Wynika z niej m.in., że: 
aż 95% uczestników uznało wszystkie treści przekazywane podczas studiów za przydatne w codziennej pracy, 
95% słuchaczy zadeklarowało, że studia spełniły ich oczekiwania, 
średnia ocena programu to 9,2/10 – połowa uczestników wystawiła maksymalną notę, 
85% ankietowanych poleciłoby studia innym specjalistom.
 
Tylko jedna osoba z 20 zadeklarowała, że nie spotyka się w pracy z przejawami kryzysów psychicznych u podopiecznych – to pokazuje, jak powszechnym i realnym wyzwaniem staje się dziś zdrowie psychiczne młodych ludzi.  
  
Praktyczna wiedza i konkretne narzędzia 
 
Program studiów został wysoko oceniony nie tylko za swoją strukturę i jakość prowadzenia, ale przede wszystkim za praktyczny wymiar przekazywanej wiedzy. Uczestnicy podkreślali, że zdobyli konkretne strategie i narzędzia, które mogą natychmiast wykorzystać w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą w kryzysie. 
 
Słuchacze docenili m.in.: 
uporządkowanie i uzupełnienie wiedzy z zakresu interwencji kryzysowej, 
stworzenie własnej „mapy interwencji” – zestawu lokalnych instytucji i procedur pomocowych, 
pogłębienie wiedzy na temat postępowania w sytuacjach żałoby, rozwodów, kryzysów samobójczych i samouszkodzeń, 
praktyczne podejście do zaburzeń zachowania, lękowych i depresyjnych u dzieci, 
poszerzenie kompetencji diagnostycznych w zakresie różnicowania ADHD, ASD i RAD, 
nowe spojrzenie na objawy dzieci i młodzieży przez pryzmat doświadczeń traumatycznych. 
 
Jak zauważyła jedna z uczestniczek: 
– Najbardziej przydatne były dla mnie treści dotyczące zaburzeń zachowania w wieku 3–6 lat, ponieważ z takimi przypadkami spotykam się w swojej pracy najczęściej. Również bardzo ważna była część dotycząca RAD-u i jego diagnozy różnicowej z ASD. 
 
Co szczególnie istotne, wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji studiów podyplomowych, realizowanych we współpracy z Adamed Pharma, zadeklarowali, że dzięki zdobytej wiedzy czują się lepiej przygotowani do udzielania skutecznego wsparcia dzieciom i młodzieży w kryzysie.