Nagrody i wyróżnienia

Małgorzata Adamkiewicz i Bartłomiej Rodawski odznaczeni przez PCK

22 grudnia 2016

To dla nas ogromny zaszczyt. Adamed nie może nie wspierać tego wspaniałego ruchu. Oddawanie krwi w Polfie Pabianice, jak i w zakładzie w Ksawerowie jest tradycją, dzięki której dajemy potrzebującym jeden z najlepszych leków biologicznych. Jest to nasz obowiązek i ogromny zaszczyt – mówił Bartłomiej Rodawski odbierając odznaczenie.

W należących do Grupy Adamed zakładach Polfy Pabianice od 45 lat funkcjonuje Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym czasie pracownicy oddali ponad 1 900 litrów krwi. Tylko w 2015 r. 47 Współpracowników oddało jej łącznie 57 litrów!  

Bardzo chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy zdobyli się na taki czyn odwagi, bo oddanie własnej krwi tak trzeba nazwać. Ta odznaka jest przede wszystkim Waszą odznaką. Bardzo serdecznie za to dziękuję. Wierzcie mi, Wasza krew ratuje życie ludzkie, widziałam to wielokrotnie podczas 12 lat pracy na izbie przyjęć.  – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.

Odznaczenie przyznane przez Kapitułę PCK to nie pierwsze związane z krwiodawstwem wyróżnienie dla dr n. med. Małgorzaty Adamkiewicz oraz Bartłomieja Rodawskiego. W 2015 roku otrzymali oni odznakę za Zasługi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Historia honorowego krwiodawstwa sięga w Polsce 1935 roku. To wtedy przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie powstał pierwszy w kraju ośrodek zajmujący się problemami krwiodawstwa. Otrzymał on nazwę Instytutu Pobierania i Konserwacji Krwi. Rok później Polski Czerwony Krzyż zorganizował w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi.

Wg statystyk w 2015 roku w Polsce odnotowano ponad 630 tysięcy honorowych dawców krwi, którzy w sumie oddali ponad pół miliona litrów tzw. krwi pełnej.