Komunikaty

Deksametazon w leczeniu COVID-19

19 czerwca 2020

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała informację brytyjskich naukowców z University of Oxford, że deksametazon to lek, którego skuteczność przeciw Covid została potwierdzona w dużych kontrolowanych randomizowanych badaniach klinicznych. Adamed jako jedyna polska firma produkuje lek zawierający deksametazon (w postaci tabletek) w zakładach produkcyjnych w Polsce.

Deksametazon, powszechnie dostępny lek z grupy glikokortykostreoidów jest aktualnie rekomendowanym przez ekspertów w Wielkiej Brytanii lekiem jako potencjalna opcja terapeutyczna u pacjentów z ciężką postacią COVID.

W przeprowadzonym badaniu RECOVERY, które jest jedną z największych na świecie randomizowanych, kontrolowanych prób leczenia Covid-19 zaobserwowano, że podawanie deksametazonu u pacjentów wentylowanych mechanicznie wiązało się z redukcją ryzyka zgonu z 40 proc. do 28 proc. natomiast u pacjentów wymagających tlenoterapii z 25 proc. do 20 proc. Stosowanie deksametazonu nie przynosiło dodatkowych korzyści u pacjentów z łagodnymi objawami, którzy nie wymagali wspomagania oddychania. Do randomizowania badania na dużą skalę włączono ponad 11 500 pacjentów z 175 szpitali w Wielkiej Brytanii. 2104 pacjentów otrzymało lek przez 10 dni, natomiast 4321 standardową opiekę.

Produkt leczniczy Pabi-Dexamethason (zawierający substancję deksametazon) jest wytwarzany od wielu lat w Polsce, przez polską firmę farmaceutyczno-biotechnologiczną Adamed Pharma w zakładzie produkcyjnym w Pabianicach.

Adamed zapewnia Pabi-Dexamethason za darmo do szpitali w całej Polsce dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają leczenia deksametazonem.