Wydarzenia

Adamed Pharma partnerem warsztatów i paneli poświęconym wsparciu emocjonalnemu oraz zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży

29 sierpnia 2024

Pod koniec sierpnia 2024 roku Adamed Pharma – w ramach kontynuacji działań związanych z programem „Wspierająca Szkoła” Fundacji Adamed – był partnerem paneli i warsztatów dotyczących wsparcia emocjonalnego oraz prewencji suicydalnej wśród najmłodszych. W trakcie  spotkań odbywających się podczas Camus Polska Przyszłości - uczestniczki i uczestnicy dowiedzieli się, jak prawidłowo i odpowiedzialnie pomagać młodym osobom będącym w kryzysie psychicznym oraz gdzie szukać profesjonalnej pomocy

Zbliżający się początek roku szkolnego to dobry moment na poruszenie tematu dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. Dlatego w ramach aktywności prowadzonych podczas drugiej edycji programu „Wspierająca Szkoła” – który Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy uruchomiła w 2023 roku – Adamed Pharma był partnerem paneli dyskusyjnych i warsztatów poświęconych tej właśnie tematyce. Spotkania odbyły się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podczas wydarzenia Campus Polska Przyszłości.

Pierwszy warsztat pt. „Pierwsza pomoc emocjonalna. Jak w bezpieczny sposób udzielać wsparcia rówieśniczego?” dotyczył sposobów oraz form pomocy, jakich młodzi ludzie mogą udzielić swoim koleżankom i kolegom w kryzysie psychicznym. Podczas tego spotkania, słuchacze i słuchaczki dowiedzieli się, jak zareagować, gdy osoba z bliskiego otoczenia zmaga się trudną sytuacją życiową. Drugi warsztat pt. „Wspierająca szkoła – jak współpracować ze szkołą, by budować dobrostan dzieci i młodzieży?” został poświęcony tworzeniu przyjaznego środowiska w placówkach edukacyjnych. Obie sesje zajęć praktycznych poprowadziła Lucyna Kicińska – Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, ekspertka programu „Wspierająca Szkoła”.

– Jeśli widzimy, że ktoś płakał, nie pytajmy go „Czy coś się stało?” lub „Czy wszystko u Ciebie okej?”. Na tak zadane pytania osoba w kryzysie zwykle nie odpowie zgodnie z prawdą i nie przyzna się do tego, co tak naprawdę się wydarzyło. Jeśli chcemy zareagować w odpowiedni i zaangażowany sposób powinniśmy powiedzieć: „Opowiedz mi o tym co się stało”. Sam fakt, że bliska nam osoba płakała świadczy o tym, że wydarzyło się coś, co sprawiło jej przykrość bądź wywołało trudne emocje i że nie czuje się dobrze – tłumaczyła Lucyna Kicińska podczas jednego z warsztatów.

Zajęcia praktyczne to jednak nie wszystko. W ramach wydarzenia Campus Polska Przyszłości odbył się również panel dyskusyjny pt. „Jak pomagać i zapobiegać? Prewencja suicydalna w teorii i praktyce”, w którym udział wzięła Laura Adamkiewicz, pomysłodawczyni i inicjatorka programu „Wspierająca Szkoła” oraz Lucyna Kicińska. Dyskusję poprowadził Leszek Dowgiałło pedagog, profilaktyk i doradca zawodowy. Podczas tego spotkania poruszone zostały tematy związane z dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży, zapobieganiem zachowaniom ryzykownym i samobójczym, higieną cyfrową oraz dobrymi praktykami edukacyjnymi za granicą. Debata była też dobrą okazją do opowiedzenia o kulisach powstania programu „Wspierająca Szkoła”.

– Dla mnie jak i dla moich rówieśników zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. Jest to temat, o którym dużo młodych osób nie chce rozmawiać lub nie ma z kim.  Do zainicjowania programu „Wspierająca Szkoła” zainspirowało mnie osobiste doświadczenie. Byłam w sytuacji, w której bliska osoba z mojego otoczenia opowiedziała mi o swoim problemie z jakim się zmaga, a ja nie wiedziałam, co w tej sytuacji zrobić. Czułam wtedy ogromną odpowiedzialność za życie innej osoby – mówiła podczas sesji panelowej Laura Adamkiewicz. – To wtedy właśnie powstał pomysł stworzenia inicjatywy „Wspierająca Szkoła”. Program jest skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Treści tworzone i udostępniane w jego ramach mogą pomóc zarówno wspierać osoby, które są po próbie samobójczej jak i w zapobieganiu, aby do tych prób nigdy nie doszło. Jego zadaniem jest tworzenie wspierającego środowiska w szkole oraz edukacja – nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, rodziców oraz dzieci i młodzieży w obszarze dbania o dobrostan psychiczny najmłodszych – dodała.

Rozwijanie kluczowych umiejętności w obszarze eksploracji emocji, rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz osób w najbliższym otoczeniu oraz poszerzenie wiedzy w zakresie wsparcia rówieśniczego jest jedną z najważniejszych strategii zapobiegania samobójstwom oraz zachowaniom ryzykownym wśród dzieci i młodzieży. Nie mniej ważne jest rozwijanie kompetencji z zakresu rozpoznawania kryzysów u osób z otoczenia młodych ludzi – nauczycieli, pracowników socjalnych, kuratorów, lekarzy i rodziców. Wsparcia emocjonalnego drugiej osobie może udzielić każdy z nas, tylko trzeba to robić w umiejętny sposób. Dlatego tak ważne są programy pomocowe takie jak „Wspierająca Szkoła”, które edukują osoby z otoczenia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jak odpowiedzialnie pomagać – mówiła Lucyna Kicińska.

Obecnie trwa kolejna, po pilotażu, edycja programu „Wspierająca Szkoła”, w której uczestniczy 27 szkół z całego kraju. W jej ramach placówki edukacyjne biorą udział w specjalnych warsztatach, szkoleniach oraz sesjach mentoringowych, które wspierają dbanie o dobrostan psychiczny uczniów. Wszystkie materiały merytoryczne opracowane w ramach programu są ogólnodostępne na stronie: https://wspierajacaszkola.pl/.

Od września tego roku program poszerzył się także o otwarte webinary dla rodziców i opiekunów pt. „Pierwsza pomoc rodzicielska”, w których będzie mógł uczestniczyć, każdy, kto się zarejestruje. W jesiennej agendzie programu zaplanowano 4 spotkania online:

 

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. po czym rozpoznać kryzys emocjonalny u młodej osoby, a także jak wpływa on na szkolne funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Webinary są całkowicie bezpłatne i dostępne online. Każde spotkanie zakończy się sesją Q&A na czacie, w ramach której słuchacze będą mogli zadawać pytania ekspertom i uzyskać bezpośrednie wsparcie.