CSR

Adamed stawia na ekologię

10 lipca 2019

Zero strat

Adamed koncentruje się na wdrażaniu rozwiązań chroniących środowisko zarówno w obszarze produkcji, jak i w pozostałej aktywności biznesowej. Przykładem tego jest działający program „zero strat” w zakresie gospodarki odpadami, wpisujący się w trend gospodarki obiegu zamkniętego. Nadrzędnym celem tego programu jest przekształcanie jak największej liczby odpadów w surowce. W ciągu ostatnich 4 lat Adamed zmniejszył zużycie energii cieplnej o 37 procent, a elektrycznej o 7 procent. Ilość ścieków została ograniczona o 30 procent, a emisja CO2 o 22 procent, ograniczono produkcję odpadów i aż 82 procent z nich oddawanych jest do recyclingu. Ponadto, nowe praktyki umożliwiły zamianę odpadów komunalnych w surowce wtórne. Uzyskiwane w ten sposób oszczędności spółka przekazuje na cele charytatywne.

W Adamedzie założono osiągnięcie najwyższego możliwego poziomu segregacji odpadów z tworzyw sztucznych oraz papieru i tektury. Realizacja projektu, w fabrykach w Pabianicach i Ksawerowie, rozpoczęła się już w 2016 roku. Obecnie dzięki usprawnieniu procesu segregacji w obu zakładach możliwe jest zbieranie tworzyw z podziałem na dziesięć frakcji, a także segregowanie papieru, tektury oraz odpadów komunalnych.

Troska o środowisko idzie w parze z wymiernymi oszczędnościami finansowymi dla firmy – już w 2016 roku koszty unieszkodliwiania odpadów przemysłowych zmniejszyły się o ponad 60%, a odpadów komunalnych o blisko 30%.

Wdrażanie idei „zero strat” obejmuje też włączenie w proces wszystkich Współpracowników Adamedu. W 2017 roku zgłosili oni 759 pomysłów na optymalizację procesów produkcyjnych i ograniczenie marnotrawstwa, z czego aż 613 zostało zrealizowanych.

Eko-flota

W 2019 roku Adamed realizuje kolejną eko-inwestycję, podejmując decyzję o wymianie dla Współpracowników samochodów na hybrydowe Toyota Corolla Sedan oraz Toyota Camry. To kolejny krok na drodze nieustannego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, w różnych obszarach. Pierwsze hybrydy trafiły do firmy w czerwcu 2019 r., a przez kolejne 4 lata Adamed planuje wymienić flotę firmy tak, aby składała się w całości z niskoemisyjnych samochodów hybrydowych.

- Nowe hybrydy we flocie spalają mniej paliwa – oszczędzamy co najmniej litr na każde 100 km, a co za tym idzie, emitują mniej dwutlenku węgla do środowiska. Nasze analizy wykazały, że wymiana 200 samochodów ograniczy emisję CO2 do atmosfery o blisko 120 ton rocznie  – wyjaśnia Paweł Pawlik, kierownik Zespołu Floty Samochodowej w Adamed Pharma S.A. 

Wybór samochodów hybrydowych to nie tylko innowacja i komfort dla pracowników, ale przede wszystkim realne oszczędności w budżecie firmy, wynikające z niskich kosztów spalania i eksploatacji, co najlepiej widać w perspektywie kilku lat.