Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami 2023” dla programu stypendialno-naukowego ADAMED SmartUP

15 czerwca 2023

13 czerwca 2023 w siedzibie PAP odbyła się uroczysta gala „Złoty OTIS z Diamentami 2023”, w której w wyniku głosowania 25-osobowego jury nagrodę otrzymał program ADAMED SmartUP. Statuetki Nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami 2023” Laureatom wręczył Marszałek Senatu Profesor Tomasz Grodzki.

Kategoria: Akcje profilaktyczne i edukacyjne

ADAMED SmartUP to program edukacyjno-stypendialny, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, zafascynowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Celem projektu jest wsparcie najzdolniejszej młodzieży w rozwoju talentów, a tym samym – w długofalowej perspektywie – rozbudzanie innowacyjności.

Do każdej edycji programu co roku zgłasza się kilka tysięcy pełnych pasji nastolatków, pragnących pogłębiać swoją wiedzę. Spośród nich wyłaniani są kandydaci o śmiałym spojrzeniu na naukę, którzy w ramach letniego obozu szlifują umiejętności pod okiem wybitnych praktyków i budują cenne kompetencje przyszłości. Po jego zakończeniu zwycięzcy nagrody głównej otrzymują pakiet konsultacji edukacyjnych, które umożliwiają im intensywny rozwój w indywidualnych toku. Najlepsi spośród nich zyskują dodatkowe wsparcie finansowe.

Dotychczas w rekrutacji wzięło udział 70 tys. osób. Grono absolwentów liczy już 400 osób. Wyłonionych zostało 80 laureatów programu. Studiują oni na najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce, takich jak: Warszawski Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Warszawski i na świecie, m.in. na University of Oxford, University of Cambridge czy Harvard University.  Celem programu jest wspieranie młodzieży, która marzy o własnym wkładzie w postęp medycyny. Grono absolwentów już realizuje te plany, uczestnicząc w zespołach badawczych poszukujących innowacyjnych, skutecznych terapii.

ADAMED SmartUP to jednak nie tylko program stypendialny. Do szerokiego grona młodych pasjonatów nauki kierowane są warsztaty ADAMED SmartUP Academy organizowane we współpracy z wydziałami topowych uczelni i oparte na samodzielnych eksperymentach. Obecnie zajęcia prowadzone są w pracowniach Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Do tej pory z warsztatów skorzystało niemal 2 tys. uczniów szkół średnich. Program działa także poza granicami Polski – dotychczas dotarł do Wietnamu i Hiszpanii.

- Moment, w którym młody człowiek decyduje, w którą stronę będzie szła jego kariera zawodowa lub naukowa, wymaga wsparcia i cennych wskazówek. Umożliwiamy w programie kontakt  z prawdziwym światem nauki i praktyką.  Oprócz naukowego rozwoju budujemy także społeczność, która nawzajem się wspiera. Pasja, którą uczestnicy mogą razem rozwijać jest największą wartością – mówiła Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma, członek zarządu Fundacji Adamed.

- Podczas organizowanych przez nas zajęć, młode osoby pracują w specjalistycznych laboratoriach i pracowniach. Przeprowadzają doświadczenia, rozwijają swoją wiedzę i umiejętności praktycznej strony. Świat nauk ścisłych i przyrodniczych staje się dla nich czymś bardziej namacalnym, zrozumiałym i wciągającym. Zajęcia są prowadzone w sposób partnerski – zachęcamy do zadawania pytań i rozmowy nie tylko o nauce, ale także o możliwościach dalszego kształcenia się. Oczywiście jest też czas na integrację. To nasi uczestnicy tworzą ten program. Ci młodzi ludzie spotykają się później na studiach, realizują wspólne projekty, ale przede wszystkim są przyjaciółmi – podkreśliła Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Finalistów oceniło Jury w składzie m.in.: Senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu; poseł Tomasz Latos, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu; posłanka Elżbieta Płonka, Komisja Zdrowia Sejmu; posłanka Katarzyna Sójka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii; posłanka  Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz prof. Dorota Bomba-Opoń, prof. Paweł Bogdański, prof. Piotr Hoffmann, prof. Jarosław Reguła, prof. Piotr Jankowski, prof. Romuald Olszański, prof. Waldemar Priebe i prof. Waldemar Wierzba.

Organizacje branżowe wchodzące w skład Jury reprezentowali: Irena Rej prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska; Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych; Andrzej Stachnika, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych; Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF i Grzegorz Rychwalski, wiceprezes PZPPF.

W Jury znaleźli się także dziennikarze: red. Małgorzata Wiśniewska i red. Artur Wolski.

 

***

Nagroda Zaufania Złoty OTIS przyznawana jest wybitnym specjalistom w dziedzinach takich jak: farmacja, medycyna, stomatologia, diagnostyka laboratoryjna i innych. Wyróżniane są także polskie marki zaangażowane w akcje profilaktyczne, edukacyjne i stowarzyszenia działające z myślą o pacjentach. Kapituła Nagrody Zaufania składa się z autorytetów świata medycyny i nauki, mających realny wpływ na polski system zdrowotny, a także dziennikarzy i przedstawicieli firm farmaceutycznych. Kapituła przyznaje wyróżnienia od 2004 roku.