CSR

Fundacja Adamed wspiera dzieci z Ukrainy

4 maja 2022

W związku z toczącą się w Ukrainie wojną Fundacja Adamed postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do pomocy najmłodszym uchodźcom. 2100 wyprawek szkolnych, materiały edukacyjne w języku ukraińskim, darowizny finansowe to nasze wsparcie dzieci i młodzieży z Ukrainy, które w Polsce znalazły schronienie.

Fundacja Adamed od wielu lat zajmuje się wsparciem dzieci i młodzieży oraz dba o ich rozwój naukowy. Dlatego też w sytuacji wojennej zdecydowała się pomóc najmłodszym obywatelom Ukrainy, którzy jako uchodźcy znaleźli schronienie w naszym kraju.

Znając dramatyczną sytuację dzieci z ukraińskich domów dziecka i rodzin zastępczych Fundacja Adamed przekazała darowiznę w wysokości 50 000 złotych Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce. Stowarzyszenie, działając w grupie kilku organizacji, zapewnia pomoc na terenie Ukrainy, organizuje transport dzieci w bezpieczne miejsca, a także koordynuje ich pobyt w Polsce.

Kolejnym działaniem Fundacji Adamed było ufundowanie i przekazanie wyprawek szkolnych dla uczniów i uczennic z Ukrainy, którzy rozpoczęli edukację w polskich szkołach. W kwietniu 2100 dzieci w ramach programu ADAMED SmartUP otrzymały plecaki, przybory do nauki i pomoce plastyczne. Wyprawki zostały przekazane za pośrednictwem instytucji rządowych i samorządowych w 3 miastach Polski, w których napływ uchodźców wojennych z Ukrainy jest stosunkowo największy.

12 kwietnia br., w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 267 odbyło się pierwsze uroczyste przekazanie części wyprawek. Katarzyna Dubno, członek zarządu Fundacji podczas spotkania, w którym uczestniczyła Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz - przekazała 1000 wyprawek szkolnych, które przygotowaliśmy na potrzeby najmłodszych uczniów i uczennic z Ukrainy mieszkających w stolicy. Władze dzielnic Warszawy: Bielany, Ochota, Targówek, Ursynów, Wesoła, Włochy i Żoliborz - przekazały wyprawki bezpośrednio kolejnym uczniom i uczennicom. Kolejna część wyprawek szkolnych, przy pośrednictwie władz Samorządu Województwa Lubelskiego trafiła do dzieci, które przebywają obecnie na terenie Lublina. Podobnie, z naszych wyprawek korzystają już między innymi uczniowie rozpoczynający naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu, które przekazaliśmy w porozumieniu z Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

Fundacja udostępniła także  w języku ukraińskim swoje materiały edukacyjne, opracowane dotychczas w ramach programu ADAMED SmartUP. Na YouTube można znaleźć playlistę zatytułowaną „Akademia ADAMED SmartUP z napisami ukraińskimi”, gdzie można odnaleźć materiały poświęcone wybranym zagadnieniom z zakresu nauk ścisłych oraz przyrodniczych. Są one skierowane do młodzieży w wieku 14-19 lat i z pewnością mogą być przydatne w nauce zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

Wierzymy, że nasz wkład przyczyni się do pomocy dzieciom, które musiały zmierzyć się z tak okrutnym doświadczeniem wojennym.

Razem możemy więcej!