CSR

Adamed – stabilne zatrudnienie w międzynarodowej firmie

6 października 2020

- Praca w Adamedzie to dziś szansa zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się międzynarodowej firmie. A już niebawem – najnowocześniejszej w regionie – mówi Bartłomiej Rodawski, Dyrektor Operacyjny w Adamed Pharma.

Firma rozpoczęła właśnie przygotowanie do pierwszego etapu rozbudowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego w Pabianicach. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie nowy magazyn, pakownia, a także centralna naważalnia. Inwestycja zakłada również modernizację obszaru produkcyjnego oraz obszaru kontroli jakości.

Dawna pabianicka Polfa to dziś nowoczesne Centrum Produkcyjno-Logistyczne Adamedu – tu bije serce firmy. Jak z Pana perspektywy zmieniało się to miejsce na przestrzeni ostatnich lat?

Od czasu zakupu Polfy Pabianice w 2010 roku udało nam się w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. W ciągu dziesięciu lat dwukrotnie zwiększyliśmy skalę produkcji – zakłady w Ksawerowie i Pabianicach wytwarzały 700 milionów tabletek, dzisiaj - 2 miliardy. Zbudowaliśmy strefę High Potent, dla leków, które wymagają specjalnego nadzoru i ochrony ludzi, którzy je produkują. Stworzyliśmy dział, który zajmuje się ekologią, bezpieczeństwem pracy, ochroną zdrowia pracowników oraz dba o społeczność lokalną. W naszych strukturach działa też zespół, który wspiera inne obszary w stosowaniu nowoczesnych metod i technik zarządzania. Cały czas działamy zgodnie ze standardami dobrej praktyki produkcyjnej (GMP - eng. Good Manufacturing Practice). W 2017 roku otworzyliśmy Obszar Pilotażowej Produkcji R&D (Pilot Plant). To pokazuje, jak silnie inwestuje Adamed – mamy nowoczesne R&D, gdzie w skali półprodukcyjnej rozwijane są nowe produkty całego Adamedu.

W tym roku wkraczamy jednak w zupełnie nowy etap. Chcemy się dalej rozwijać, dlatego podjęliśmy decyzję o rozbudowie infrastruktury, którą planujemy zakończyć w 2025 roku. Dzięki tej inwestycji zakład będzie bardziej nowoczesny – sięgamy po możliwie najnowsze technologie, które znacznie usprawnią i poprawią warunki pracy ludzi, wyręczając ich na przykład w monotonnych czynnościach. Roboty będą uzupełnieniem i pomocą dla człowieka, ale nie jego zastępstwem.

Adamed jest atrakcyjnym i ważnym pracodawcą w regionie i zapewnia stabilne zatrudnienie dla setek rodzin. Jakie możliwości rozwoju czekają na potencjalnych kandydatów, którzy zechcą dołączyć do zespołu produkcji w Pabianicach? Czym można przekonać młodych ludzi, że warto pracować w Adamedzie?

Myślę, że może przekonać ich skala inwestycji, którą rozpoczynamy. W ciągu kilku lat będziemy się zmieniali w kierunku firmy, działającej zgodnie z zasadami przemysłu klasy 4.0, gdzie kluczową rolę odgrywają innowacyjne rozwiązania w systemach produkcyjnych. Mamy swoich partnerów – nowoczesne firmy technologiczne, które z nami pracują oraz nowoczesne systemy IT, które są wygodne dla człowieka i znacznie ułatwiają pracę. Chcemy, aby nasi Współpracownicy wykonywali mniej pracy fizycznej, a bardziej rozwijali swoje kompetencje w zakresie nowych technologii. W Adamedzie przykładamy również ogromną uwagę do warunków pracy oraz rozwoju zawodowego. Poza podstawowym wynagrodzeniem oferujemy premie i benefity, prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie czy też transport do pracy.

Pamiętajmy też, że zatrudnienie w Adamedzie to praca w firmie międzynarodowej. Różnego rodzaju specjalistom dajemy możliwość współpracy w globalnym środowisku. Współpracujemy z wieloma zagranicznymi partnerami na całym świecie. Ekspansję zagraniczną rozpoczęliśmy w 2003 roku. Dziś obsługujemy 70 rynków, a nasze przedstawicielstwa działają w Hiszpanii, Rosji, Czechach, Wietnamie, Włoszech, Kazachstanie, Uzbekistanie oraz na Słowacji i Ukrainie.  Jednak dla takich firm jak Adamed to polski rynek zawsze będzie tym priorytetowym. Tu chcemy dalej inwestować i rozwijać swoją działalność.

Mieszkańcy Pabianic mogliby powiedzieć, że „Adamed jest ich dobrym sąsiadem”. Wspólnie z nimi współtworzą Państwo lokalny pejzaż gospodarczy, społeczny czy kulturalny. Chyba może Pan przyznać, że Adamedowi udało się zbudować partnerskie relacje zarówno z mieszkańcami, jak i z władzami i organizacjami pozarządowymi?

Adamed ma bardzo dobre relacje z lokalną społecznością. Nasi Współpracownicy aktywnie zwracają uwagę na istotne problemy społeczne w swoim otoczeniu i podejmują wiele oddolnych inicjatyw. Jesteśmy największym honorowym krwiodawcą w regionie, opiekujemy się domem dziecka, sadzimy drzewa, budujemy karmniki. W okresie COVID-u zareagowaliśmy natychmiast - ufundowaliśmy respirator lokalnemu szpitalowi, przekazaliśmy środki ochrony osobistej oraz płyny odkażające wytworzone w naszym zakładzie. Odpowiadamy na potrzeby mieszkańców Pabianic i okolic, jednak naszą ambicją jest być najlepszym pracodawcą w regionie. Dlatego chcemy przeprowadzić tę inwestycję – by stworzyć jeszcze bardziej przyjazne i nowoczesne miejsce pracy.

W zakładzie w Pabianicach wytwarzają Państwo blisko 580 produktów. Są one dostępne dla pacjentów w około 70 krajach na całym świecie. Wysokiej jakości leki „made in Poland” to nie tylko wizytówka Adamedu, ale i całej polskiej gospodarki i kraju. Chcąc jednak dalej rozwijać biznes, należy stale zwiększać skalę produkcji i zapewniać jej wysoki poziom. Jakie lokalne i globalne inwestycje są w planach?

W ostatnim czasie, Adamed corocznie inwestuje ok. 80 mln. zł w rozwój leków, w tym leków z wartością dodaną, których produkcję uruchamia w Polsce. Adamed inwestuje również w infrastrukturę produkcyjną oraz badawczo-rozwojową na terenie kraju. W ostatnich latach inwestycje na terenie Polski wynosiły średnio 130 mln zł rocznie.

Stale zakładamy również wzrost działań eksportowych. Chcemy, aby operacje międzynarodowe miały coraz większy udział w przychodach ze sprzedaży i konsekwentnie to realizujemy. Adamed od 2017 roku jest też właścicielem jednej z najszybciej rozwijających się wietnamskich firm farmaceutycznych – Davipharm. W naszym zakładzie w Wietnamie wdrażamy aktualnie zmiany w procesie wytwarzania oraz modernizujemy park maszynowy w celu uzyskania certyfikatu EU-GMP. Już w 2021 roku chcemy konkurować z lekami importowanymi, w cenach przystępnych dla wietnamskich pacjentów. To także dla nas szansa do dalszej dynamicznej ekspansji w obszarze Azji i Pacyfiku.

„Myśl globalnie, kupuj lokalnie” to popularny od wielu lat trend, ponieważ wspieranie polskich firm po prostu się opłaca. To duża szansa dla takich firm jak Adamed. Czy patriotyzm gospodarczy cieszy się równie dużą popularnością w kontekście zakupu leków przez Polaków?

Z badań Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego wynika, że Polacy mają zaufanie do produkowanych w kraju leków i chcą się nimi leczyć. Aż 60 proc. badanych jest zdania, że wśród leków dostępnych w kraju powinny przeważać te rodzimej produkcji. Jako Adamed pokazaliśmy, że polska firma może z powodzeniem konkurować z producentami z innych krajów. Mamy świetne produkty, które łączy wspólne pochodzenie, wysoka jakość i restrykcyjne standardy bezpieczeństwa. Powstają z głębokiej troski o to, aby zaspokoić różnorodne potrzeby Polaków oraz z poczucia odpowiedzialności za ich zdrowie. Dlatego w najwyższym stopniu zasługują na zaufanie.

Motorem do naszego rozwoju jest udoskonalanie istniejących już produktów, aby były produkowane w bardziej wydajny sposób, miały udoskonaloną formułę czy nową formę podania. Chcemy dostarczać pacjentom jak najlepsze produkty.

Pandemia na pewno otworzyła dyskusję na temat bezpieczeństwa lekowego kraju oraz lokalizacji zakładów farmaceutycznych w Polsce, po to, żeby zabezpieczyć leki dla naszego społeczeństwa. Wydaje się, że rząd powinien rozwijać rozwiązania promujące polskich dostawców, którzy w sytuacjach kryzysowych będą dostarczać leki przede wszystkim na rynek polski.

W Adamedzie zawsze jesteśmy otwarci na nowych Współpracowników, którzy chcą się rozwijać w innowacyjnym otoczeniu i brać udział w ambitnych projektach. Zachęcam do bliższego zapoznania się z naszą organizacją oraz wzięcia udziału w rekrutacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.adamed.com/kariera